Najwięcej ognisk ASF u dzików występuje w gminach: Wyryki (w miejscowościach: Krzywowierzba, Kaplonosy, Horostyta, Ignaców, Zahajki, Lubień, Wyryki), Włodawa (w miejscowościach: Żuków, Korolówka, Stawki, Krasówka) oraz Stary Brus (w miejscowościach: Marianka, Zamołodycze, Hola). Pojedyncze są w gminie Hanna, Hańsk i Wola Uhruska.
W województwie lubelskim do 18 lipca stwierdzono 9 ognisk ASF u świń w powiatach: lubartowskim, parczewskim i radzyńskim.
- Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety, przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania. Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Za brak stosowania się do nich, będą nakładane kary administracyjne - dodaje szefowa Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włodawie.
Przypomina, że nie należy kupować świń z niewiadomego źródła pochodzenia i utrzymywać je w sposób wykluczający kontakt z dzikami. Trzeba stosować tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących. Zalecane jest też korzystanie z mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze