Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiat włodawski. Już prawie 60 ognisk ASF. Będą kary za brak bioasekuracji

Na terenie powiatu włodawskiego odnotowano już 58 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. - Na 89 padłych dzików u 80 stwierdzono dodatni wynik badania w kierunku ASF - informuje Anna Wanat-Hetman, Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włodawie.
dziki za siatką

Autor: GD

Najwięcej ognisk ASF u dzików występuje w gminach: Wyryki (w miejscowościach: Krzywowierzba, Kaplonosy, Horostyta, Ignaców, Zahajki, Lubień, Wyryki), Włodawa (w miejscowościach: Żuków, Korolówka, Stawki, Krasówka) oraz Stary Brus (w miejscowościach: Marianka, Zamołodycze, Hola). Pojedyncze są w gminie Hanna, Hańsk i Wola Uhruska.

W województwie lubelskim do 18 lipca stwierdzono 9 ognisk ASF u świń w powiatach: lubartowskim, parczewskim i radzyńskim.

- Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety, przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania. Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Za brak stosowania się do nich, będą nakładane kary administracyjne - dodaje szefowa Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włodawie.

Przypomina, że nie należy kupować świń z niewiadomego źródła pochodzenia i utrzymywać je w sposób wykluczający kontakt z dzikami. Trzeba stosować tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących. Zalecane jest też korzystanie z mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Źródło: PIW Włodawa 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama