Dopóki pogoda na to pozwala, należy dokończyć zadania drogowe. Czas upływa, zbliżają się słotne, jesienne miesiące, a więc te zadania, na których realizację mieszkańcy oczekują najbardziej, mogłyby być zagrożone. Prace toczą się w sumie na ośmiu odcinkach, które w oficjalnych planach samorządu ujęte zostały w dwa odrębne zadania.
- W ramach pierwszego z zadań ujęliśmy pięć odcinków. Nowa nawierzchnia pojawi się w Poniatówce, Sarniaku, Wygnańcach, Kumowie Plebańskim i Majdanie Leśniowskim. Wartość tego zadania to niespełna 5,9 mln złotych – mówi o szczegółach wójt Joanna Jabłońska.
W ramach drugiego zadania przebudowane zostaną natomiast trzy odcinki gminnych arterii - drogi w Sielcu, w Teresinie oraz samych Leśniowicach.
- W tym przypadku na prace wydamy niespełna 3,3 mln złotych. Warto podkreślić, że realizacja obu projektów możliwa jest dzięki dofinansowaniu, jakie pozyskaliśmy z rządowego funduszu Polski Ład. Drugie zadanie jest już praktycznie ukończone, prace trwają jeszcze w pierwszym – mówi wójt Jabłońska.
Ale w Leśniowicach intensywnie pracują nie tylko drogowcy. Trwa również modernizacja kilku budynków zaliczanych do mienia komunalnego gminy, w tym urzędu gminy.
- Modernizacja obejmie budynek komunalny w Kumowie Majorackim, strażnicę OSP w Sielcu, świetlicę wiejską w Majdanie Leśniowskim oraz część naszego urzędu gmin – wyjaśnia włodarz gminy.
W budynkach zostanie zamontowana odpowiednia izolacja termiczna oraz wykonana hydroizolacja, wymienione instalacje centralnego ogrzewania oraz stolarka okienna i drzwiowa. Wykonawca przeprowadzi również niezbędne prace dekarskie.
- Warto przypomnieć również o tym, że pewne prace związane z instalacją centralnego ogrzewania zostaną przeprowadzone w świetlicy wiejskiej w Alojzowie, a mieszkańcy Dębiny zyskają zupełnie nowy budynek świetlicy – opisuje wójt Joanna Jabłońska.
I dodaje, że przebieg tych prac obserwowany jest z pewnym napięciem i niecierpliwością. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości chcieliby, aby ich otoczenie poprawiało się jak najszybciej, a obiekty zmieniły całkowicie swoje oblicze. Na realizację zadań budowlanych gmina przeznaczy niespełna 4 mln złotych, która to kwota również została wsparta środkami pochodzącymi z Polskiego Ładu.
- Te budynki służą przecież samym mieszkańcom, zatem to naturalne, że chcieliśmy zadbać o ich dobry stan techniczny i jednocześnie obniżyć koszty związane z ich funkcjonowaniem. Spotykają się tam koła gospodyń wiejskich, odbywają się różnego rodzaju zebrania. Teraz ta integracja będzie przebiegała w bardziej przyjaznych warunkach – mówi Jabłońska.
A co zmieni się w samym urzędzie gminy?
- Wyremontowana zostanie część dachu, która jeszcze pokryta jest eternitem. Chcemy również naprawić wejście do obiektu oraz zaaranżować na nowo nasze gminne archiwum – mówi wójt gminy Leśniowice.
Pojawiają się już kolejne plany. Duże potrzeby związane są z oczyszczalnią ścieków oraz gminną kanalizacją. Na ten cel, czyli budowę sieci i oczyszczalni, samorządowcom udało się pozyskać niespełna 5 mln złotych.
- W tej chwili przygotowujemy się do ogłoszenia postępowań przetargowych. Chcemy również ponownie ogłosić przetarg związany z przebudową ośrodka kultury w Leśniowicach. Środki na ten cel mamy już zabezpieczone, ale zmuszeni byliśmy zredukować pierwotnie ustalony zakres prac – mówi o szczegółach wójt.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze