Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Gm. Izbica. Szukają pomysłów na rewitalizację. Aktywność mieszkańców mile widziana!

Jerzy Lewczuk, burmistrz miasta i gminy Izbica, obwieścił rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Miejskiej Izbica. Dotyczy ona wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gminy Izbica. Z czym to się wiąże?
Gm. Izbica. Szukają pomysłów na rewitalizację. Aktywność mieszkańców mile widziana!
Kierunek konkretnych rozwiązań w dużej mierze zależy więc od mieszkańców i ich zaangażowania w trwające konsultacje

Źródło: https://pixabay.com/

Do połowy września mają potrwać konsultacje, w ramach których izbiccy urzędnicy poszukują odpowiedzi na pytanie o najbardziej pilne potrzeby, jakie dostrzegają mieszkańcy, a na jakie wpływ ma miejscowy samorząd.

– Działanie to umożliwi nam zbadanie potrzeb u podstaw, tzn. pozwoli zaznajomić się z bolączkami czy „niedoborami” u mieszkańców. Chcemy te głosy uwzględnić przy planowaniu naszych dalszych działań, zarówno tych finansowanych ze środków własnych, jak i większych zadań, na które będziemy pozyskiwali fundusze zewnętrzne. Mamy nadzieję, że pozwoli to w jak największym stopniu podnieść standard życia mieszkańców naszej gminy – przekazał nam Jerzy Lewczuk.

Jak dotąd w Urzędzie Miasta i Gminy Izbica przygotowano dokumentację dotyczącą 8 obszarów uznanych za zdegradowane. Obejmują one różne wsie z terenu gminy, a w niektórych przypadkach dotyczą jednocześnie kilku miejscowości. Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z burmistrzem wyznaczenie obszaru zdegradowanego opierało się na wielu różnych wskaźnikach. W analizach uwzględniono m.in.: zagrożenie ubóstwem (wnoszone m.in. na podstawie ilości zasiłków przyznanych mieszkańcom danego obszaru), problemy z dostępnością do oferty kulturalnej czy różnego rodzaju wykluczenia i zagrożenia dot. bezpieczeństwa. Urzędnicy z Izbicy wstępnie wskazali na tej podstawie 3 obszary rewitalizacji: Wólka Orłowska – Topola, Stryjów i Ostrzyca – Tarnogóra. Może się to jednak zmienić pod wpływem głosów mieszkańców właśnie w ramach konsultacji społecznych. Na dzień dzisiejszy na terenie, jaki objąć ma rewitalizacja, mieszka 2252 osoby, co stanowi ponad 28% wszystkich mieszkańców gminy. 

– Mamy świadomość, że nie jesteśmy nieomylni. Dlatego osobiście liczę na to, że mieszkańcy zgłoszą jak najwięcej uwag i sugestii, które będziemy się starali potem uwzględniać. Staramy się zapanowywać nasze działania jak najbardziej kompleksowo – dodaje burmistrz miasta i gminy Izbica.

Kierunek konkretnych rozwiązań w dużej mierze zależy więc od mieszkańców i ich zaangażowania w trwające konsultacje. Pewne jest w zasadzie tylko jedno działanie, na które kompletowana jest właśnie dokumentacja. Dotyczy ono Wólki Orłowskiej, gdzie w ramach rewitalizacji w budynku po byłej szkole mają powstać mieszkania socjalne. Realizacja tego zadania ma się przyczynić do poprawy dostępu do oferty mieszkaniowej, co jak dotąd stanowiło spory problem.

Czytaj także:


Zdegradowane jednostki urbanistyczne na terenie gminy Izbica

Zdegradowane jednostki urbanistyczne na terenie gminy Izbica

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Izbica

Mapa jednostek urbanistycznych przeznaczonych do rewitalizacji

Mapa jednostek urbanistycznych przeznaczonych do rewitalizacji

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Izbica


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama