Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Włodawa. Trwa Festiwal Trzech Kultur. Znamy program

Trwa Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Trzy dni pełne atrakcji, koncertów, wystaw i różnych spektakli. Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się się 15 września (piątek) i potrwa do niedzieli (17 września).
Program Festiwalu Trzech Klutur we Włodawie

Festiwal rozpoczął się projekcją dramatu animowanego “Charlotte” w kinie WDK. Następnie w tym samym budynku już od godziny 10 wszyscy chętni mieli możliwość obejrzenia bajki inspirowanej „Księgą Raju” Icyka Managera i opowiadaniami Chasydzkimi. 

W tym samym czasie w małej synagodze odbywały się także warsztaty języka migowego "Językowa wieża Babel - migające warsztaty”. Była też prezentacja wystawy Jana PawłowskiegoEwy Dąbrowskiej (wielka synagoga) oraz warsztaty tańca żydowskiego “Krok po korku. Circle Dance”, prowadzone przez Sylwię Sawę-Pasterniak

Kto chciał, mógł obejrzeć film “Ukos Światła” oraz spotkać się z reżyserem Wojciechem Szumowskim (kino WDK). Było też odsłonięcie muralu przez Stowarzyszenie Bramy Pamięci Włodawa - Sobibór (plac przy KP PSP we Włodawie) i"Językowa wieża Babel - Mistyczny Język Kabały" - warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Lipską, wernisaż Alana Metnickiego "Grafiki i Rysunki" oraz spotkanie z autorem książki "Dziady i Dybuki” Jarosławem Kurskim, a do tego Kulinarna Shana Tova. 

Nie zabrakło jak zwykle koncertów. Wystąpili: Atanas Valkov Solo, czyli wędrówki po niekończących się dźwiękach, a zaraz po nich miał miejsce koncert pt. “Szalone Skrzypce i muzyka świata” w wykonaniu: Roby Lakatosa (skrzypce),  Mikhaylo Zakharya (cymbały), Kalmana Cseki (fortepian), Pawła Zagańczyka (akordeon) oraz Sebastiana Wypycha (kontrabas).

- Tak naprawdę co roku uczestniczę w tym festiwalu. Jest to bardzo niesamowite i interesujące wydarzenie. Według mnie jest to trochę taka wizytówka naszego miasta, ponieważ z tego kojarzona jest Włodawa. Myślę, że naprawdę warto się na nie wybrać - mówi pani Ania, włodawianka.

Równie ciekawie zapowiada się w sobotę. Już od godziny 9.30. wszyscy chętni będą mogli obejrzeć bajkę zatytułowaną “Czwartek - czyli pod znakiem szczęścia.” Jest to animacja inspirowana podaniami ludowymi o praktykach środkowoeuropejskiego prawosławia - Teatr (Od) Nowa. W programie dnia znalazły się także: “Brzydkie Kacenia” - spektakl gwarowy dla dzieci i młodzieży w wykonaniu Teatru Czerevo (mała synagoga), “ Językowa wieża Babel - matematyka w języku - warsztaty oraz minikonkurs, które poprowadzi Michał Śliwiński z instytutu matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Odbędą się również: warsztaty kuchni ukraińskiej organizowane przez Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Masterclass wokół filmu wrota Europy - spotkanie filmowe z udziałem Agaty Buzek (13.00). Natomiast już na godzinę 14.00 zaplanowano inaugurację instalacji artystycznej “Na Bugu we Włodawie” oraz spotkanie z twórcą Piotrem C. Kowalskim (galeria Czworobok), a zaraz po nim na wszystkich chętnych czekać będą warsztaty “Językowa wieża Babel” - Starocerkiewny w mowie i piśmie, poprowadzone przez Tomasza Stempa (mała synagoga). Tego dnia odbędą się również: “Spasi i Sochrani” - Zbaw i Zachowaj - wernisaż fotografii, który poprowadzi grupa twórcza “Motycz”, wykład pt. “Inność prawosławna  - doświadczenie liturgii hezychastyczna koncepcja duchowości wschodu" ks. prot. dr. Jarosława Szczura (mała synagoga).

Sobotni wieczór podsumują niezapomniane koncerty, które rozpoczną się już od godziny 18.00. Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko - Chełmskiej zaprezentuje “Koncert muzyki cerkiewnej”, wystąpi też “Milo Ensemble”. Na sam koniec odbędzie się “Noc Bardów” w wykonaniu: Kuby Sienkiewicza, Zbigniewa Zamachowskiego, Daniela GałązkiPiotra Brymbasa oraz Zuzanny. Występ poprowadzi Janusz Kasprowicz. Wydarzenie odbędzie się na placu synagogalnym. Ciekawym punktem festiwalu będzie również "Pokaz Fireshow", który przewidziany jest na godzinę 20.45.

Ostatni dzień festiwalu wypadnie w niedzielę. Będzie moc atrakcji. O godzinie 9.00 odprawiona zostanie liturgia z oprawą muzyczną Chóru Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko - Chełmskiej (Cerkiew pw. NNMP we Włodawie). Następnie będą m.in.: warsztaty malowania na szkle, projekcja filmu “Szczedryk” i innych oraz bajek. Będzie też spotkanie z mistrzami mowy polskiej Grażyną Lutosławską i Edwardem Marszałkiem. Festiwal zakończy się koncertem finałowym zespołu “The Best of LemON” (godz. 20:30, plac synagogalny).

Ponadto przez te trzy dni będzie można: podziwiać instalację świetlną na włodawskim deptaku i uliczne animacje, zwiedzać kościół pw. św. Ludwika i klasztor ojców Paulinów wraz z wystawą zbiorów klasztornych oraz miasto wraz z przewodnikiem. Bedzie można zobaczyć różne wystawy i obejrzeć animacje, a na stoiskach nie zabraknie rękodzieła oraz regionalnych produktów spożywczych. 

Dodatkowo odbędzie się także akcja oddawania krwi - “Festiwalowy Dar Serca “, podczas którego wszyscy chętni będą mogli oddać krew w krwiobusie. Stanie on przy włodawskim czworoboku w sobotę w godzinach między 9.00 a 13.00.

Poniżej pełny program.

Czytaj też:

 


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kayoe 30.08.2023 12:46
Szkoda że Zenka nie będzie 😌

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama