Uroczystości zainaugurowała msza święta w chełmskiej bazylice, odprawiona w intencji ofiar jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości.
Następnie uczestnicy złożyli kwiaty i wiązanki pod Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego. Krótkie przemówienie wygłosiła wiceprezydent Chełma, Dorota Cieślik.
- Wieczorem, 31 sierpnia 1939 roku rodzice zapewne szykowali swoje pociechy do inauguracji roku szkolnego. Myślę, że mimo iż w kuluarach krążyły informacje o możliwym konflikcie, nikt z tych rodziców nie zakładał takiego scenariusza. Ale potem zbombardowanie Wielunia i atak na Westerplatte zniweczyły nadzieję o spokojnej egzystencji. Jesteśmy tutaj, aby podziękować i oddać należyty szacunek tym, dzięki którym żyjemy teraz w wolnym kraju i mamy możliwość upamiętniać takie ważne dla każdego Polaka wydarzenia - powiedziała zastępczyni prezydenta Chełma.
Dalsze uroczystości odbywały się najpierw pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy ul. Jadwigi Młodowskiej. Tam przedstawiciele różnych instytucji, szkół i środowisk również złożyli wieńce.
Chełmskie uroczystości zwieńczyło upamiętnienie weterana Westerplatte, chełmianina, śp. Stanisława Kolasy, który spoczywa na nekropolii przy ul. Mościckiego.
Czytaj także:
- Maluchy w Wierzbicy rozpoczęły nowy rok pracy [ZDJĘCIA]
- Za nami Tour de Konstytucja w Chełmie [ZDJĘCIA+WIDEO]
- Bitwa Regionów 2023. Czas na półfinał wojewódzki w Okszowie
- Powiat chełmski. Miasto i gmina, czyli po dwóch stronach drogowej barykady...
- Chełm. Chwila grozy na Lubelskiej. Osobówka potrąciła kobietę na przejściu
Napisz komentarz
Komentarze