- Od trzech lat nasza szkoła bardzo korzystnie wypada w tym rankingu. Każdy taki sukces cieszy. Wyniki miały być znane w środę. Gdy w nocy z wtorku na środę weszłam na stronę i zobaczyłam, że już są, nie kryłam radości - mówi Marta Klasura, dyrektor II LO w Chełmie. - Jak widać, mimo nieprzyjemnej atmosfery wokół naszej szkoły, tworzonej przez osoby, które wciąż nie mogą się pogodzić z tym, że jestem dyrektorem liceum, mamy się dobrze i odnosimy sukcesy.
Jak podkreśla dyrektor Klasura, wysokie miejsce w rankingu to efekt wspólnej pracy nauczycieli oraz uczniów. - Olimpijczycy wraz z opiekunami wykonali ogromną pracę. Przygotowania to wiele godzin nauki z uczniem - zaznacza.
W rankingu 2018 II LO zajęło 298. pozycję, co daje szkole tzw. odznakę srebrnej tarczy. W ubiegłorocznym rankingu ogólniak był na 333 miejscu. W rankingu wojewódzkim II LO znalazło się na 17. miejscu, przed rokiem zajmowało 21. pozycję.
I LO dołuje
Powodów do zadowolenia z pewnością nie ma dyrektor Teresa Kiwińska. Zarządzana przez nią szkoła wypadła tak słabo, że nie zakwalifikowała się do rankingu, czyli do grupy 500 najlepiej kształcących ogólniaków w kraju. Liceum, które cieszyło się niegdyś ogromną popularnością i plasowało się w czołówce wojewódzkiej, zajmując tym samym wysokie miejsce w rankingu ogólnopolskim, najwyraźniej przechodzi kryzys. Dało się bowiem wyprzedzić liceum z dużo mniejszej Włodawy. Podobnie było zresztą w ubiegłym roku. Na liście województwa lubelskiego I LO jest dopiero na 32. miejscu.
Co jest powodem tak kiepskiego wyniku, zapytaliśmy dyrektor Kiwińską. .......
Licea ogólnokształcące były ocenione według trzech kryteriów. Brano pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.
Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach.
Ekonomy skoczyły w górę
W rankingu techników najlepiej spośród naszych szkół wypadło Technikum Ekonomiczne, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Chełmskie Ekonomy zajmują 185. pozycję w rankingu ogólnopolskim. To ogromny skok na liście, biorąc pod uwagę, że w tamtym roku szkoła była 276. w rankingu.
- W ubiegłym roku mieliśmy brązową tarczę, w tym roku mamy srebrną. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, ale nie popadamy w pychę, tylko pracujemy jeszcze bardziej, na kolejny wynik - cieszy się dyrektor ZSEiM Edyta Chudoba. - To wspólny sukces nauczycieli przedmiotów ekonomicznych, uczniów i rodziców. Należy też pochwalić nauczycieli liceum, którzy przecież przygotowują naszych uczniów do matury. Nie bez znaczenia są również warunki, jakie szkoła zapewnia uczniom, wyposażenie sal, praca w grupach.
Dyrektor Chudoba nie ukrywa, że społeczności szkoły marzy się tzw. złota tarcza. - Może kiedyś... - mówi z nadzieją.
W rankingu wojewódzkim Technikum Ekonomiczne zajęło 14. pozycję.
Brązową tarczę udało się zdobyć w tym roku Zespołowi Szkół Technicznych. Szkoła zajmuje 238. pozycję w rankingu ogólnopolskim i 17. w województwie. To i tak zdecydowanie lepszy wynik niż w roku ubiegłym, kiedy to technikum z Granicznej zajmowało 391. miejsce.
Ranking techników powstał na podstawie analizy czterech kryteriów. Przy ocenie brano pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.
Napisz komentarz
Komentarze