Wydarzenie zainaugurowały różnorodne warsztaty. Ich uczestnicy uczyli się np. lepienia glinianych naczyń całkowicie odręcznie lub toczonych z wykorzystaniem koła garncarskiego. Zainteresowaniem, zwłaszcza tych najmłodszych, cieszyło się także wspólne wykonywanie słowiańskich ozdób.
Panie, które chciały wykazać się kunsztem i cierpliwością, chętnie angażowały się z kolei w zajęcia z tradycyjnego tkactwa, zaś efekty ich prac były naprawdę imponujące. Można było także od podstaw upichcić sobie tradycyjny, żytni podpłomyk, a potem schrupać go wraz z pastą z ciecierzycy i lokalnych ziół. Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „My Słowianie – gmina Leśniowice 2023”.
Na swoich stoiskach wyroby, także te kulinarne, prezentowali wystawcy, w tym koła gospodyń.
– W kultywowaniu tradycji ważny jest jej międzypokoleniowy wymiar. Najmłodszym uczestnikom również chcemy przekazać tę wiedzę i pokazać spuściznę po naszych przodkach. A m.in. temu służą zorganizowane warsztaty. Mamy nadzieję, że dzięki temu oni sami w przyszłości też będą podtrzymywać i kultywować te wielowiekowe tradycje – powiedziała nam wójt gminy Leśniowice Joanna Jabłońska.
Jak wspomniała, celem organizatorów było, aby podczas imprezy wszyscy uczestnicy – od najmłodszych po najstarszych – znaleźli dla siebie interesujące atrakcje.
– Jest to wspólny wysiłek mój i wszystkich zaangażowanych w imprezę mieszkańców. Oczywiście cała inicjatywa powstała w związku z odkryciami archeologicznymi sprzed kilku lat. Już piąty rok organizujemy słowiańską biesiadę. Wszystkie atrakcje i elementy, będące częścią naszej imprezy, w jakiś sposób nawiązują i są poniekąd wspomnieniem rzeczywistości, jaka miała tu miejsce przed wieloma wiekami. Myślę, że ludzie właśnie tego potrzebują - dodała wójt Jabłońska.,
Po raz pierwszy na słowiańskiej biesiadzie można było zobaczyć efekt tegorocznych warsztatów rzeźbiarskich – posągi bogów słowiańskich.
O godzinie 16 Maczułami zawładnęła grupa rekonstrukcji historycznej, która w ramach Festiwalu Tradycji Słowiańskiej zaprezentowała życie w słowiańskiej osadzie, obrzędy, tradycje i zabawy Słowian.
Nie zabrakło również pokazu strojów, uzbrojenia i ówczesnych narzędzi ułatwiających pracę. Wszyscy chętni mogli samodzielnie wykonać własne lalki "motanki" , które niegdyś robiono w jakiejś intencji. Można też było spróbować pisania gęsim piórem i lakowania pieczęci oraz wybijania monet (denara Mieszka I).
Przed sceną był pokaz i nauka dawnych tańców, słowiańska dyskoteka i konkurs z nagrodami, a także przedstawienie okolicznościowe zawierające szereg tradycyjnych obrzędów: tańce, wróżby, zaślubiny, plon. Spektakularny efekt jak zwykle przyniosło widowisko tańca z ogniem ku czci bogów.
Poniżej galeria zdjęć.
Czytaj także:
- Chełm. Znamy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i Senatu
- Na sygnale. Podejrzenie utonięcia, pożar sadzy i... ciasna obrączka
- Region. Strażnicy więzienni poszukiwani. Ile mogą zarobić?
- Chełm. Uroczystości związane z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej
- Pracowników w tych zawodach poszukują w Chełmie i okolicach (02-09-23)
Napisz komentarz
Komentarze