W ostatnim czasie bardzo modne są treningi personalne prowadzone przez profesjonalistów w tej dziedzinie. Na początek wyjaśnijmy więc, kim jest trener personalny?
Mówiąc krótko, trener personalny to osoba, która motywuje nas do systematycznych ćwiczeń i trzymania się odpowiedniej diety. Mówiąc szerzej, trener personalny to wsparcie indywidualne dla osoby, która chce ćwiczyć pod jego okiem. Układa plany treningowe i żywieniowe, a także kontroluje, aby w optymalnym czasie zostały zrealizowane założone cele. Oczywiście, bardzo ważnym czynnikiem, jak w każdym sporcie, jest tutaj motywacja i zaangażowanie.
Na czym dokładnie polega pana praca z osobami, które chcą zadbać o swoją sylwetkę?
Moje zadanie polega na wspieraniu osób w dążeniu do celu. Wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia, najważniejsze jest to, co chce osiągnąć i jakie są możliwości jej organizmu. Nasz wspólny wysiłek nie ogranicza się więc tylko do siłowni, ponieważ obejmuje także dietetykę, fizjoterapię oraz znajomość anatomii człowieka. Treningi personalne prowadzę od ośmiu lat, sam również stale się rozwijam, poszerzając wiedzę, rozwijając uprawnienia oraz zdobywając kolejne certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. Posiadam także wykształcenie medyczne, które jest niezbędne w tym zawodzie. Jest to konieczne, aby przekazywać odpowiednią wiedzę osobom, z którymi ćwiczę. Zawsze dostosowuję swoje godziny pracy do ich potrzeb, przygotowując dietę, treningi oraz odpowiednią suplementację, a także wspierając i czuwając nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń.
Można więc powiedzieć, że treningi personalne posiadają same zalety i nie mają wad?
Właściwie tak. Niemniej jednak, część osób za wadę może uznać koszty poniesione na taką formę treningu. Te jednak są ściśle związane przede wszystkim z wiedzą trenera, który musi dostosować program ćwiczeń do indywidualnych potrzeb danej osoby. Jeśli czyjąś słabą stroną jest brak motywacji czy brak czasu, dopasowanie do niego odpowiedniego rytmu treningowego również wymaga przygotowań. To rozwiązanie jest najskuteczniejszym sposobem, aby osiągnąć cel i to zarazem największa zaleta treningu personalnego.
A więc trener personalny to nie tylko osoba, która dba o nasz wygląd fizyczny, ale również o nastawienie mentalne. Zgadza się?
Oczywiście. Dopiero drugi człowiek jest w stanie obiektywnie na nas spojrzeć, zweryfikować nasze aspiracje, nasz rozwój. W obecnych czasach mamy dostęp do różnych diet, treningów. Uważam, że nie ma dwóch takich samych osób i nie może być dwóch takich samych diet i takich samych efektów. Moim kluczem do sukcesu i zadowolenia osób, z którymi ćwiczę, jest znalezienie odpowiednio silnego bodźca, aby pokonać ich lenistwo i zmotywować do systematycznych treningów. Dbając o rozwój fizyczny i mentalny naszych klientów, staram się dbać również o swój stały rozwój jako trener personalny, aby sprostać każdemu wyzwaniu.
A jak wyglądają efekty treningów z kobietami? Krąży opinia, że po serii intensywnych, systematycznych ćwiczeń będą równie umięśnione jak mężczyźni, a to może budzić ich niepokój. Czy rzeczywiście kobiety mają się czego obawiać?
Absolutnie nie, panie nie powinny bać się treningów. To właśnie trening pozwala im w odpowiedni sposób zbudować tkankę mięśniową, która spala tzw. "niechciany tłuszczyk". Organizm kobiecy zawiera ponadto znacznie mniej testosteronu, a to właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za budowę dużej masy mięśniowej.
Podsumowując, kto powinien skorzystać z usług trenera personalnego?
Można powiedzieć, że każda osoba, która chce konsekwentnie realizować postanowienie noworoczne lub sprawić sobie przyjemność i rozpocząć nową przygodę z siłownią.
Rozmawiał Marcin Petruk
Artykuł powstał przy współpracy z Siłownią Sylwetka, ul. I Pułku Szwoleżerów 15A, 22-100 Chełm, w Hotelu Stadion, tel. 662 684 946.
Napisz komentarz
Komentarze