Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Więcej „zielonej energii” w gminie Siennica Różana? Jutro spotkanie z mieszkańcami

Informacje na temat trzech obecnie prowadzonych programów wspierających zmniejszenie emisyjności gospodarstw domowych i rolnych będą mogli uzyskać uczestnicy spotkania, zorganizowanego w siedzibie urzędu gminy w Siennicy Różanej.
Więcej „zielonej energii” w gminie Siennica Różana? Jutro spotkanie z mieszkańcami
Na spotkaniu prelegenci wyjaśnią jak pozyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii i zwiększyć efektywność energetyczną budynków

Autor: Obraz autorstwa jannoon028 na Freepik

Źródło: https://freepik.com/

Szczegółową wiedzę na temat możliwości, jakie niosą za sobą programy: „Mój prąd”, „Moje ciepło” i „Czyste Powietrze” będzie można uzyskać już jutro – 7 września, od godz. 17. Spotkanie ze specjalistami ma na celu wyjaśnić różnice między nimi, ale przede wszystkim szanse, jakie każdy z nich stwarza dla mieszkańców. Prelegenci wyjaśnią, jak pozyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii i zwiększyć efektywność energetyczną budynków.

– W naszej gminie od dawna istnieje duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, ostatnio w szczególności pompami ciepła. Na temat dostępnych form pomocy informujemy za pomocą wszelkich środków komunikacji, w tym systemu powiadomień sms. Takie spotkania organizujemy także sami, na podstawie porozumienia zawartego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – poinformował nas wójt Leszek Proskura.

Chyba najbardziej popularnym z nich jest program „Czyste powietrze”, w ramach którego można pozyskać środki celowe przeznaczone na termomodernizację i wymianę źródła ciepła, tzn. m.in. na wymianę starych pieców węglowych na gazowe, docieplenie budynków, wymianę okien i drzwi czy też zamontowanie instalacji solarnych lub innych wykorzystujących OZE. Program ten skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli zarówno już istniejących, jak i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Z kolei „Mój prąd” to program zorientowany w szczególności na odbiorcach gospodarstw domowych, zamieszkujących przede wszystkim tereny wiejskie i słabo zurbanizowane. Ma się on przyczynić do rozpropagowania indywidualnej produkcji energii za pomocą instalacji fotowoltaicznych, których moc mieści się w przedziale od 2 do 10 kW. Uzyskane w ramach „Mojego prądu” środki mogą pokryć maksymalnie połowę kosztów budowy instalacji OZE.

Ostatni z programów, czyli „Moje ciepło” powiązany jest z coraz popularniejszymi rozwiązaniami w zakresie metod grzewczych, w postaci powietrznych i gruntowych pomp ciepła montażu źródeł ciepła. Korzystając z niego można uzyskać dotację wynoszącą od 7 do 21 tys. zł, które mogą być przeznaczone na wymianę starych pieców pracujących na paliwa stałe. Właśnie to jest warunkiem otrzymania dofinansowania – w budynku zlikwidowany musi być tzw. „kopciuch”.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama