Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełmianka oszukana metodą na członka rodziny. Straciła 27 tysięcy

W ubiegłym tygodniu na Lubelszczyźnie doszło do kilku oszustw na seniorach. Jedną z oszukanych jest 83-letnia mieszkanka Chełma.
senior odbierający telefon

Źródło: KWP Lublin

Na telefon stacjonarny do 83-latki zadzwoniła kobieta, podająca się za jej córkę. Poinformowała, że została zatrzymana przez policję w związku z wypadkiem drogowym. Twierdziła, że jest sprawcą tego zdarzenia i potrzebuje pieniędzy na kaucję. 

- Następnie przekazała telefon kobiecie podającej się za policjantkę. Fałszywa funkcjonariuszka oświadczyła, że jeśli nie przekaże pieniędzy na kaucję, to córka zostanie zamknięta w więzieniu. Pokrzywdzona oświadczyła, że w domu ma oszczędności w kwocie 27 tysięcy złotych. "Policjantka" poleciła, by spakowała je w reklamówkę i przekazała umówionemu kurierowi, który przyszedł bezpośrednio do mieszkania - informuje aspirant Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Mundurowi przypominają, że policjanci nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy ani też przelania ich na inne konto. Nie informują nikogo o prowadzonych przez siebie działaniach, a zwłaszcza przez telefon. 

- Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy i przekazania ich „policjantom”, możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem. Pomimo naszych licznych apeli, zdarzają się sytuacje, że osoby starsze dają się zmanipulować i oszukać. Dlatego rozmawiajmy ze swoimi bliskimi i przestrzegajmy przed przekazywaniem swoich oszczędności obcym czy udostępnianiem swojego konta - dodaje policjant.

W przypadku odebrania podejrzanego telefonu z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, należy pamiętać o poniższych środkach ostrożności:

  • Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiajmy ich w wyznaczonych miejscach, ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu;
  • Nie działajmy w pośpiechu i nie podejmujmy od razu pieniędzy z banku - odłóżmy termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni);
  • Poradźmy się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta dzwoniąc na numer 112;
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączmy skutecznie rozmowę, zadzwońmy pod bezpłatny numer 112 i zaalarmujmy o tym zdarzeniu;
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformujmy POLICJĘ dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama