Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 13:00
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Chełm. Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych zwiedzała Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Krwiodawcy dostali dyplomy [ZDJĘCIA]

W środę (20 września) uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie na zaproszenie poseł Anny Dąbrowskiej–Banaszek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy oraz Dęblina. W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności, makietę kompleksu budynków sejmowych. W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję wysłuchać wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Chełm. Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych zwiedzała Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Krwiodawcy dostali dyplomy [ZDJĘCIA]

Źródło: ZST w Chełmie

Posłanka oprowadziła zwiedzających między innymi po Hallu Głównym Sejmu, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej - ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie uczniowie mogli obejrzeć gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie, takie jak: Sala Kolumnowa i korytarz marszałkowski.

W tym historycznym miejscu Anna Dąbrowska-Banaszak wręczyła honorowym dawcom krwi: Marcinowi Adamiakowi, Krzysztofowi Kozyrskiemu, Rafałowi Pakule i Gabrielowi Schabowi dyplomy za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa.

W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności, makietę kompleksu budynków sejmowych. W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję na dalsze wysłuchanie wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

W lipcu 2004 Prezydium Sejmu zdecydowało o uczczeniu pamięci parlamentarzystów II RP – ofiar lat wojny i okupacji. Zdecydowano o umieszczeniu w holu głównym gmachu sejmowego marmurowej tablicy z ich nazwiskami. Znalazło się tam również nazwisko Wincentego Kociuby, rolnika, polityka II Rzeczypospolitej, posła na Sejm, który aresztowany został 5 czerwca 1940 w Krasnymstawie przez gestapo i więziony w Chełmie. 3 i 4 lipca 1940 z grupą najprawdopodobniej 36 osób został rozstrzelany w Kumowej Dolinie koło Chełma. Nazwiska zamordowanych znalazły się również na marmurowych tablicach w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Chełmie.

Przechadzając się sejmowymi korytarzami, uczniowie mieli możliwość spotkania wielu znanych polityków i dziennikarzy.

- Uczestnicy wycieczki zwiedzali także Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN, które jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość i zmierzyć się ze stereotypami – poinformował nas organizator wyjazdu Mariusz Śliwa, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w ZST w Chełmie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzież poznała historię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, obejrzała domek pilota, zobaczyła mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe umundurowanie (od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne). W pawilonie wystawienniczym uczniowie oglądali m.in. czarną skrzynkę z JAK-a 40, odznaki lotnicze, zdjęcia, mundury, dokumenty, a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny. Zwiedzili wystawę podzieloną na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. oraz wystawę plenerową, której ekspozycja obejmuje 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny.

Poniżej galeria zdjęć.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: radnyTreść komentarza: Co taki prezydencina może konkurować ze starym wyjadaczem samorządowcem?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 07:12Źródło komentarza: Gm. Chełm. Czy gmina przejmie kolejne 75 ha od miasta? Uchwała intencyjna już została podjęta
Reklama
Reklama
Reklama