„Tradycja, Teraźniejszość, Przyszłość. Ocalić od zapomnienia 2.0.” – pod taką nazwą zorganizowano koncerty, na których zaprezentowano niektóre spośród pieśni ważnych dla wychowania patriotycznego i takich, które odegrały istotną rolę w polskiej historii. Znalazły się wśród nich m.in.: „Bogurodzica”, „Boże coś Polskę”, „Rota”, „Hymn Armii Krajowej (Modlitwa obozowa)”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Hymn Inki”, „Hymn Papieski (Santo Subito)” oraz „Pieśń Legionów Polskich (My Pierwsza Brygada)”. O muzyczny akompaniament zadbał znany instrumentalista i kompozytor Robert Grudzień.
– Muzyka łączy pokolenia... O czym mogli się przekonać uczestnicy wspaniałego koncertu edukacyjno-patriotycznego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Fajsławicach. Przybyli artyści zaprezentowali ważne dla narodu polskiego utwory, które na przestrzeni lat niosły nadzieję, otuchę i wiarę w siłę i wolność naszego kraju. Wydarzenie miało charakter edukacyjny, gdyż przed każdym odśpiewanym hymnem zebrani mogli dowiedzieć się o historii i okolicznościach jego powstania, które przedstawiła historyk – Anna Drela – przekazała nam Aleksandra Granat z miejscowego urzędu gminy.
Wyjątkowości wydarzeniu nadawał fakt, że do śpiewania włączyli się wszyscy zebrani, a dodatkowo trzy utwory zaprezentowały trzy pokolenia społeczności gminnej: „Rotę” zaśpiewały członkowie zespołów śpiewaczych „Siedliszczanki” i „Fajsławianki”, a także przedstawiciele Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, KGW „Razem Lepiej” w Ksawerówce i KGW „Kreatywne Marysieńki” w Marysinie. „Hymn Inki” wspólnie z jego autorką – Alicją Węgorzewską – zaśpiewały dzieci z oddziałów przedszkolnych i 6-latki.. Z kolei znaną wszystkim „Pieśń Legionów” wraz z Maciejem Miecznikowskim wykonali uczniowie z klas 4-8.
– Pieśni patriotyczne były niezwykle ważne dla milionów Polaków walczących o wolność Ojczyzny – powinny być ważne również dla społeczeństwa ludzi młodych, którzy żyją w wolnym, niepodległym kraju. Pamięć o nich bowiem kształtuje więź z krajem, uczy postawy patriotycznej, a przede wszystkim pozwala pielęgnować historię naszej Ojczyzny – stwierdził wójt Janusz Pędzisz.
Tematem przewodnim zorganizowanych w obydwu placówkach oświatowych wydarzeń było znaczenie hymnu w tradycji narodowej a także przypomnienie wpływu wielkich Polaków na losy kolejnych pokoleń.
– Koncerty organizowane w ramach tego wyjątkowego projektu stanowią szansę do spotkań oraz integracji pokoleń. To nie tylko lekcja historii, ale także muzyczna wyprawa w przeszłość i okazja do wspomnień dla starszego pokolenia – skonstatował starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk.
Obydwa wydarzenia były zorganizowane przez Fundację StartSmart z Warszawy we współpracy z Fundacją Mikołaja z Radomia oraz Centrum Jana Pawła II z Lublina i dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Nagranie z koncertu można znaleźć TUTAJ, a my zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia (na dole strony).
Czytaj także:
- Gm. Siennica Różana. Zderzenie dwóch passatów. Kierowca w szpitalu
- Powiat krasnostawski. Policyjna obława na rowerzystów. Posypały się mandaty
- Gmina Siennica Różana druga w województwie lubelskim
- Krasnystaw. Prawie dwa razy więcej osadzonych w areszcie śledczym
- Gm. Izbica. Przywrócili do życia samorządową stołówkę. Skorzystają dzieci
Napisz komentarz
Komentarze