Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Krasnystaw. Już w niedzielę wyjątkowy koncert - „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie”

5 listopada w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury formacja Polskie Znaki zagra koncert pod tytułem „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie”. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w kasie KDK.
Krasnystaw. Już w niedzielę wyjątkowy koncert - „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie”
Na swojej płycie pt. „Rzeczy ostatnie” muzycy podjęli próbę ratowania polskich pieśni ludowych przed wyginięciem

Źródło: Strona zespołu Polskie Znaki

W formacji Polskie Znaki występują ważne postacie naszej krajowej popkultury: Radek Łukasiewicz (znany z projektów Bisz/Radex, Pustki, czy współpracy z Arturem Rojkiem), Jarek Ważny (Kult), Janusz Zdunek (Kult) i Michał Jastrzębski (Lao Che). Na swojej płycie pt. „Rzeczy ostatnie” muzycy podjęli próbę ratowania polskich pieśni ludowych przed wyginięciem. Do współpracy nad płytą, której głównym tematem są przemijanie i żałoba, zaprosili m.in. Matyldę Damięcką, Sosnowskiego, Vito Bambino czy Marka Lanegana (zmarłego w ubiegłym roku wokalistę Queens of the Stone Age). 

Koncert „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie” w Krasnostawskim Domu Kultury stanowi kontynuację projektu, który rozpoczęła płyta. Wydarzenie to nawiązuje do edycji z ubiegłych lat „Dziadów Jesiennych”, realizowanych przez Stowarzyszenie Pod Napięciem we współpracy z Krasnostawskim Domem Kultury.

Podczas krasnostawskiego koncertu wspólnie z członkami Polskich Znaków wystąpią: Matylda Damięcka, Marcin Januszkiewicz, Małgorzata Sobczyk oraz Bisz (Jarosław Jaruszewski).

Tematem koncertu, jak i całej płyty, jest szeroko pojęte przemijanie i oswajanie się z nim. Budowane jest to na kanwie dawnych mądrości i tradycji ludowych. Stąd też ze sceny wybrzmią teksty przekazywane z pokolenia na pokolenie, z ust do ust, ulepszane, wzbogacane przez doświadczenie kolejnych płaczków pogrzebowych czy ludowych poetów. Będą to teksty spisane przez etnografów bądź zapisane w pamięci ostatnich żyjących śpiewaków, szerzej zupełnie nieznane o dużej jakości literackiej i śpiewności.

– Materiały do koncertu to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z fascynatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Na podstawie zebranych tekstów i zrębów melodii powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy. „Piosenkowa” produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Stanowią one integralną część rodzimej spuścizny kultury ludowej, którą Polskie Znaki chcą ocalić od zapomnienia – mówi o niezwykłym projekcie dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury Damian Kozyrski.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama