Człowiek przesypia aż 1/3 swojego życia. Sen jest konieczny dla zdrowia, bo organizm wówczas odpoczywa i regeneruje się. Już po dwóch dniach bez snu jest się zmęczonym, nie można skupić uwagi, dochodzą trudności w pracy, wolniej reaguje się na bodźce. Skrajny brak snu może być nawet przyczyną śmierci.
Kłopoty z zasypianiem
...w większości przypadków mają podłoże emocjonalne, wywołane przez stres, częściej jesienią i zimą, gdy życiowa energia jest zmniejszona. Inne powody to zbyt obfity posiłek, zjedzony o późnej porze, lub głód. Niewskazane jest picie wieczorem mocnej kawy, herbaty czy coli, bo napoje zwierają pobudzającą kofeinę.
Alkohol usypia, ale spowoduje obudzenie się w środku nocy, zakłóca on bowiem cykl snu. Rano nie ma uczucia relaksu, wypoczęcia, a raczej ból głowy i otępienie. Przyjmowanie niektórych leków (np. odchudzających, antydepresyjnych, moczopędnych) może także zaburzać sen.
Przyczyną bezsenności jest też ból, np. przy chorobie reumatycznej, po urazach, zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych, w infekcjach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Powoduje trudności z zaśnięciem, czasem w ogóle nie pozwala zasnąć.
Zamiast tabletki na sen
- Wieczorem przygotuj i wypij łagodny preparat ziołowy o działaniu uspokajającym, np. herbatkę z melisy.
- Pamiętaj, aby wstawać i kłaść się do łóżka najlepiej o tej samej porze.
- W łóżku nie należy jeść, oglądać telewizji, czytać, rozmawiać przez telefon, bo łóżko służy do spania.
- Zadbaj o wygodne łóżko, odpowiednią temperaturę (16-18 stopni Celsjusza) i wilgotność w sypialni, luźną bieliznę nocną, odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie pokoju, w którym się śpi.
- Weź odprężającą, ciepłą kąpiel, ale ok. 3 godziny przed położeniem się do łóżka, gdyż ciało musi mieć czas na obniżenie temperatury.
Napisz komentarz
Komentarze