Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Krasnystaw. Odnaleźli orzełka z polskiego munduru z 1919 roku

Jeden z członków Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Wolica podczas ostatnich poszukiwań prowadzonych na terenie gminy Krasnystaw odnalazł Polskiego Orła Wojskowego, wzór 1919. Zapytaliśmy Wojciecha Werusa, innego z przedstawicieli Wolicy, o rangę znaleziska datowanego na początki naszej państwowości po odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów.
Gm. Krasnystaw. Odnaleźli orzełka z polskiego munduru z 1919 roku
Adam Nowosad znalazł unikalne na naszym terytorium znalezisko pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego

Źródło: Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze ,,Wolica”

– Na pewno jest to dla nas taki mały symbol. Może ktoś się upomniał, żebyśmy znaleźli teraz takiego orzełka akurat z tego okresu (śmiech). Jest to dość rzadkie znalezisko na naszych terenach. Po pierwsze, mamy ten teren na pewno dość skrupulatnie przeszukany, poza tym dochodzi jeszcze kwestia tego, że takich elementów odzieży wojskowej nie gubiło się ot tak po prostu. Musiało do tego dojść z jakiejś przyczyny. Żołnierz zawsze o takiego orzełka bardzo mocno dbał. Dlatego to tym bardziej rzadkie znalezisko w naszym rejonie – powiedział nam Wojciech Werus.

Orzełka przed kilkoma dniami odnalazł inny członek stowarzyszenia z Izbicy Adam Nowosad. Jak przekazał nam nasz rozmówca, znalezisko jest tym cenniejsze, że pochodzi z pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Po tym jak na samym początku po upadku zaborów w umundurowaniu polskich żołnierzy występowała dość duża różnorodność wzorów orła wojskowego. Dopiero w 1919 roku zaczął obowiązywać jednolity orzeł. Przepisy ubioru polowego Wojsk Polskich wprowadziły orła wojskowego nawiązującego do czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego.

– Zaprojektowany wzór orzełka charakteryzował się rozpostartymi do lotu skrzydłami i koroną. Wykonany z ciemno-oksydowanej blachy, o wysokości od dołu tarczy do szczytu korony 5 cm. Orzełek na czapce oficerskiej przypinano tak, aby potną częścią tarczy przykrywał górny sznurek naszyty dokoła otoka. Na czapce szeregowych zaś tak, aby tarcza orzełka wypadała na środku otoka. Na tarczy amazonek widniał numer pułku lub nazwa broni – dodał nasz rozmówca. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

abcd 13.11.2023 10:48
Coś się pany nie chwalą, że zaniosą w zębach do WKZ? Dajcie atencjuszom stały dział, bo parcie niespotykane.

Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Wolica 14.11.2023 12:04
Nigdy nie prosiliśmy żadnych mediów, by o nas pisali. Publikujemy na naszym Facebooku to co udaje nam się odkryć i tyle. Już kilkukrotnie widzieliśmy twój komentarz, który ma za zadanie nas atakować. Jeśli coś ci tak bardzo przeszkadza w naszej działalności to przedstaw się z imienia i nazwiska, to wtedy będziemy wiedzieć z kim dyskutujemy i możemy podyskutować. Domyślamy się tylko, że jesteś z tych osób, które muszą czołgać się po lesie ze strachu przed konsekwencjami swojej nielegalnej działalności i boli fakt że inni mogą realizować swoją pasję w sposób cywilizowany i zgodny z prawem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama