Gdy czujesz rozpychający ból u nasady nosa, który promieniuje na czoło podczas pochylania się lub wysiłku, ratuj się. Podpowiemy Ci domowe sposoby leczenia zapalenia zatok. Przy ostrzejszych objawach, skonsultuj się jednak z lekarzem.
Kompresy z soli
Nasze babcie wiedziały, jak radzić sobie z tym dokuczliwym i utrudniającym codzienne funkcjonowanie problemem. Warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Jeśli nie lubisz aptecznych preparatów i kropli, zrób sobie ciepły kompres z leczniczej soli jodowo-bromowej dostępnej w aptece, albo ze zwykłej soli kuchennej. Wystarczy kilka garści soli podgrzać na patelni, następnie zawinąć ją w płócienną ściereczkę i przyłożyć na zatoki czołowe lub szczękowe.
Aby nie poparzyć skóry twarzy, zrób kilka warstw ze ściereczki i stopniowo je odejmuj, kiedy kompres robi się chłodniejszy. Po takiej rozgrzewającej terapii przez kilka godzin lepiej nie wychodzić na chłodne powietrze.
Okład z grochu lub gorczycy
Do lnianego woreczka, lub bawełnianej skarpetki wsyp kilka łyżek grochu, lub gorczycy, a potem włóż na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 60 st. C. Można dodać 1-2 łyżki leczniczej soli jodowo-bromowej. Przykładaj jak poprzednio do zatok.
Inhalacje olejkami
Wdychanie pary wodnej z aromatem ziół czy olejków eterycznych pomoże rozrzedzić wydzielinę, ułatwi oddychanie i zmniejszy ból. Do miski wlej gorącą wodę i wsyp 4-6 łyżek soli kuchennej lub morskiej. Pochyl się nad parującą wodą, na głowę nałóż ręcznik i wdychaj nosem unoszące się opary. Możesz dodać rumianek, tymianek, miętę, szałwię i skrzyp polny albo olejki eteryczne: eukaliptusowy, majerankowy, kamforowy, ziołowy, lawendowy lub olejek z mięty pieprzowej. Inhalacja powinna trwać około 10 minut.
Maści rozgrzewające
Maści rozgrzewające łączą w sobie właściwości inhalacji i ciepłych okładów, tzn. działają przeciwbólowo, udrożniają nos i zatoki. Niewielką ilość maści delikatnie wmasuj w okolicę czoła i skroni. Następnie okryj głowę ciepłą opaską.
Cebula, czosnek i przyprawy kuchenne
Dobrze zrobi ci wdychanie oparów z rozkrojonej cebuli lub rozgniecionego czosnku. Zapach kminku także udrażnia zapchany nos. Herbata z dodatkiem cynamonu lub imbiru ma działanie rozgrzewające i udrażniające górne drogi oddechowe. Ten sam efekt przyniesie wdychanie świeżo startego chrzanu.
Napisz komentarz
Komentarze