Jak czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, „tegoroczni finaliści to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro.”
Nagroda Polin wręczana jest osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Wśród nich znalazła się Dorota Bida z Chełma.
Pani Dorota to przewodniczka i edukatorka. Od wielu lat związana jest z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie. Współtworzy wystawy dedykowane społeczności żydowskiej Chełma. Angażuje się w wydarzenia kulturalne Chełma, związane z tradycją, tożsamością kulturową i narodową Żydów. Prowadzi działalność popularyzatorską w zakresie wiedzy o historii miasta w kontekście jego wielokulturowej przeszłości, przeprowadza lekcje muzealne, spacery historyczne śladami dziedzictwa żydowskiego w Chełmie, wspiera i konsultuje projekty edukacyjne z zakresu kultury żydowskiej i żydowskich mieszkańców miasta.
Jest inicjatorką obchodów wydarzeń ważnych dla historii społeczności żydowskiej miasta Chełma. To członkini Zarządu Fundacji 4 Piętra i liderka projektu Liderzy Dialogu.
O tym, czy chełmianka otrzyma nagrodę, będzie wiadomo już 5 grudnia.
Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczystego finału jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne ufundowali Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski, Jankilevitsch Foundation oraz Odette and Nimrod S. Ariav Foundation a także Ewa Masny-Askanas i Wiktor Askanas oraz anonimowy darczyńca. Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. |
Napisz komentarz
Komentarze