Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie odpowiada w tym roku za odśnieżanie miejskich dróg. Prezes spółki zapewnia, że zima tym razem nie zaskoczyła drogowców.
- Nie jesteśmy zaskoczeni. Opady były spore, lecz cały nasz sprzęt, czyli 8 odśnieżarek, wyjechał na drogi. Ponadto na miejskich chodnikach pracuje ponad 30 osób, które mają za zadanie umożliwić bezpieczne przejście mieszkańcom. W tym roku mamy dużo większą grupę osób odpowiadających za odśnieżanie ręczne. Myślę, że już dziś (29 listopada) w godzinach popołudniowych efekty naszej pracy będą widoczne i odczuwalne - mówi Jakub Oleszczuk, prezes MPGK.
Prezes podkreśla, że pracownicy wykonujący odśnieżanie ręczne działają od wczesnych godzin porannych, a odśnieżarki pracują na ulicach całodobowo w systemie 3-zmianowym.
- Śledzić naszą pracę będzie można przez GPS. Czekamy na uruchomienie systemu nawigacji i wbudowanie jej do naszej strony internetowej, żeby była dostępna dla mieszkańców. Ma ona zostać zaktualizowana i uruchomiona w pełni do końca tygodnia - tłumaczy prezes MPGK.
Spółka uruchomiła też numer alarmowy akcji zima- 608-016-452. Jest dostępny całodobowo. Mieszkańcy mają możliwość informowania o problemach występujących na drogach, które przyjmować i realizować będzie specjalnie stworzona do tego celu grupa interwencyjna. Ponadto interwencje można zgłaszać bezpośrednio do Zakładu Oczyszczania Miasta pod numerem tel. 82 565 62 67.
Prezes Oleszczuk apeluje także o rozsądne parkowanie samochodów, gdyż pojazdy zaparowane równolegle do chodnika po obu stronach ulicy uniemożliwiają wjazd sprzętu do odśnieżania.
- Bardzo prosimy mieszkańców, aby umożliwili naszym pracownikom wjazd w uliczki międzyosiedlowe. To właśnie tam najczęściej przejazdy są bardzo wąskie z powodu zaparkowanych samochodów, co uniemożliwia wjazd naszego sprzętu. Staramy się radzić sobie z tym. W minionym roku zakupiliśmy 3 mniejsze ciągniki do odśnieżania i to one odpowiadają za odśnieżenie tych wąskich ulic lub miejsc częściowo zablokowanych przez zaparkowane pojazdy. Jednak nadal nie wszędzie da się wjechać, a wtedy te ulice po prostu nie będą odśnieżone - tłumaczy Oleszczuk.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia z dnia 13 września 1996 r., o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a konkretnie art. 5 ust. 1 ppkt. 4 - właściciele nieruchomości muszą zapewnić utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości. Zatem za odgarnięcie śniegu, czy błota pośniegowego z chodnika odpowiada - przy bloku wielorodzinnym - zarządca budynku, a przy domu jednorodzinnym – właściciel, który jednak nie jest zobowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Ponadto właściciel nie musi odśnieżać chodnika, jeśli ten nie jest położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Według kodeksu wykroczeń (art. 117) jeżeli właściciel lub zarządca nieruchomości, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, (w tym także chodnika) nie wykonuje swoich obowiązków, podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany.
Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego osoba poszkodowana w wyniku np. nieszczęśliwego upadku, który przydarzył się jej na nieodśnieżonym chodniku przy posesji, może żądać od jej właściciela odszkodowania.
Tak wyglądały z rana chełmskie ulice - GALERIA ZDJĘĆ
Czytaj także:
- Spotkanie autorskie w ChBP. Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Chełma!
- Chełm. Wiadomo, jak będzie wyglądał HUB Logistyczny! Zobaczcie sami!
- Chełm. 3. Charytatywny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych już za moment!
- Chełm. "50 i co?", czyli muzyczne przygody Tomasza Karolaka
- Zmarł ks. prot. płk SG Adam Weremijewicz. Był wikariuszem w parafii w Chełmie
Napisz komentarz
Komentarze