Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
O tym jak istotną sprawą dla Zarządu Województwa Lubelskiego jest opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest to, że znalazła się wśród przedsięwzięć, które trafiły do „Wykazu planowanych operacji o znaczeniu strategicznym” programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Praktyczną odpowiedzią na te wyzwania jest powołanie Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie.
W naszym województwie wyraźnie brakuje ośrodków dziennego leczenia psychiatrycznego. Działa tylko jeden dzienny oddział leczenia zaburzeń psychicznych dzieci w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie. Wynika to ze słabości infrastruktury, ale przede wszystkim z braku odpowiedniej kadry, w tym lekarzy psychiatrów ze specjalizacją dziecięcą i młodzieżową. Bardzo więc pożądany jest więc rozwój usług środowiskowych. Właśnie w tym pomogą Fundusze Europejskie.
– Jeszcze w kwietniu podpisane zostało porozumienie pomiędzy Szpitalem Neuropsychiatrycznym, a Kuratorium Oświaty w Lublinie – przypomina Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Na jego mocy powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym. Celem działalności tej placówki będzie rozwój środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży. Projekt zakłada szeroką współpracę wszystkich podmiotów z zakresu ochrony zdrowia, oświaty i pomocy społecznej, która służyć będzie jak najszybszej i najskuteczniejszej pomocy dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym.
Pierwsze wsparcie
Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży skorzysta ze wsparcia Funduszy Europejskich. Urząd Marszałkowski ogłosił 1 grudnia nabór wniosków na dofinansowanie projektów, którego adresatem jest lubelski Szpital Neuropsychiatryczny. – Placówka otrzyma ponad 7,5 mln zł. Swój projekt będzie realizować we współpracy ze 120 placówkami oświatowymi. Do współpracy zaproszeni zostaną także przedstawiciele instytucji wspierających dziecko i rodzinę – podkreśla Marszałek Stawiarski. Realizację projektu zaplanowano na niemal dwa lata (I kwartał 2024 r. – IV kwartał 2025 r.) W tym czasie przeprowadzone zostaną szkolenia dla:
- kadr Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie,
- pedagogów i nauczycieli
- psychologów i psychoterapeutów,
- pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i Ośrodków Pomocy Społecznej,
- kuratorów sądowych
- asystentów rodziny.
Z kolei na styczeń 2024 roku Harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie dla programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego przewiduje drugi nabór dedykowany nowemu Centrum. W tym przypadku placówka może liczyć na ponad 50 mln. zł.
Opieki psychiatrycznej w Województwie Lubelskim może potrzebować nawet 66 tys. osób poniżej 18 roku życia
Napisz komentarz
Komentarze