Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 13:41
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Miliony na psychiatryczną opiekę zdrowotną dla dzieci i młodzieży

Od lat obserwujemy wzrost liczby zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Przybywa zaburzeń depresyjnych, prób samobójczych, samookaleczeń, zaburzeń odżywiania, uzależnień i zaburzeń związanych ze stresem. Zapewnienie odpowiedniej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin jest ważnym wyzwaniem społecznym. Zgodnie z danymi World Health Organization system ochrony zdrowia psychicznego powinien w naszym województwie objąć opieką nawet 66 tysięcy osób poniżej 18 roku życia.
Miliony na psychiatryczną opiekę zdrowotną dla dzieci i młodzieży

Źródło: freepik.com

Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

O tym jak istotną sprawą dla Zarządu Województwa Lubelskiego jest opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest to, że znalazła się wśród przedsięwzięć, które trafiły do „Wykazu planowanych operacji o znaczeniu strategicznym” programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Praktyczną odpowiedzią na te wyzwania jest powołanie Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie. 

W naszym województwie wyraźnie brakuje ośrodków dziennego leczenia psychiatrycznego. Działa tylko jeden dzienny oddział leczenia zaburzeń psychicznych dzieci w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie. Wynika to ze słabości infrastruktury, ale przede wszystkim z braku odpowiedniej kadry, w tym lekarzy psychiatrów ze specjalizacją dziecięcą i młodzieżową. Bardzo więc pożądany jest więc rozwój usług środowiskowych. Właśnie w tym pomogą Fundusze Europejskie.

Jeszcze w kwietniu podpisane zostało porozumienie pomiędzy Szpitalem Neuropsychiatrycznym, a Kuratorium Oświaty w Lublinie – przypomina Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Na jego mocy powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym. Celem działalności tej placówki będzie rozwój środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży. Projekt zakłada szeroką współpracę wszystkich podmiotów z zakresu ochrony zdrowia, oświaty i pomocy społecznej, która służyć będzie jak najszybszej i najskuteczniejszej pomocy dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. 

Pierwsze wsparcie

Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży skorzysta ze wsparcia Funduszy Europejskich. Urząd Marszałkowski ogłosił 1 grudnia nabór wniosków na dofinansowanie projektów, którego adresatem jest lubelski Szpital Neuropsychiatryczny. – Placówka otrzyma ponad 7,5 mln zł. Swój projekt będzie realizować we współpracy ze 120 placówkami oświatowymi. Do współpracy zaproszeni zostaną także przedstawiciele instytucji wspierających dziecko i rodzinę – podkreśla Marszałek Stawiarski. Realizację projektu zaplanowano na niemal dwa lata (I kwartał 2024 r. – IV kwartał 2025 r.) W tym czasie przeprowadzone zostaną szkolenia dla:

  • kadr Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, 
  • pedagogów i nauczycieli
  • psychologów i psychoterapeutów, 
  • pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • kuratorów sądowych
  • asystentów rodziny.

Z kolei na styczeń 2024 roku Harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie dla programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego przewiduje drugi nabór dedykowany nowemu Centrum. W tym przypadku placówka może liczyć na ponad 50 mln. zł.

Opieki psychiatrycznej w Województwie Lubelskim może potrzebować nawet 66 tys. osób poniżej 18 roku życia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomcio 11.12.2023 15:48
Kiedyś jak nie było psychologów to był pasek na du...e i leczenie pomagało

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: radnyTreść komentarza: Co taki prezydencina może konkurować ze starym wyjadaczem samorządowcem?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 07:12Źródło komentarza: Gm. Chełm. Czy gmina przejmie kolejne 75 ha od miasta? Uchwała intencyjna już została podjęta
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama