Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nowy wojewoda zdejmuje krzyż ze ściany, nowa kurator oświaty usuwa portret Jana Pawła II

Po prawej stronie oburzenie. Po lewej oklaski i słowa o świeckim państwie. Nowy wojewoda lubelski kazał usunąć krzyż ze ściany w sali reprezentacyjnej Urzędu Wojewódzkiego. Małopolska kurator oświaty zdejmuje portret papieża.
Nowy wojewoda zdejmuje krzyż ze ściany, nowa kurator oświaty usuwa portret Jana Pawła II
Krzysztof Komorski

Autor: N4M

Politycy PiS mówią i piszą o barbarzyństwie i niszczeniu polskiej tradycji. Ci z lewej strony gratulują rozdzielenie państwa od Kościoła. Takie są reakcję na pierwsze decyzje nowego wojewody lubelskiego, Krzysztofa Komorskiego z PO.

Krzyż już nie w sali

Krzysztof Komorski kazał zdjąć krzyż ze ściany w Sali Kolumnowej w urzędzie. To reprezentacyjne pomieszczenie, w którym np. są wręczane polskie obywatelstwa.

– Nie jest to działanie obliczone na jakiś, broń Boże, happening polityczny. To normalna czynność. Dla mnie jako urzędnika jest czymś zwyczajnym. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Są to standardowe, rutynowe działania, które przyszły mi w pierwszej kolejności do głowy po wejściu do tej sali – mówił Komorski.

Jednocześnie polecił, aby do sali wróciły flagi UE. Kiedy wojewodą lubelskim został Przemysław Czarnek, to unijną flagę w swoim gabinecie schował do szafy. I zapowiedział, że tak będzie, jak UE będzie zarzucała Polsce niepraworządność.

Komorski poszedł jeszcze krok dalej. Z Sali Kolumnowej kazał wynieść żłóbek z figurką Jezuska.

„Kolejka tirów do przejścia granicznego w Dorohusku ma ponad 40 km, a nowy wojewoda lubelski zaczyna urzędowanie od zdjęcia krzyża z sali kolumnowej oraz usunięcia żłóbka z Panem Jezusem. Nieudolność i skandal, tak zaczyna” – skomentowała na portalu X Beata Mazurek, europosłanka PiS.

„Zdjęcie krzyża w publicznym gmachu w Lublinie to pierwszy krok do uzyskania pełnej niepodległości i podmiotowości państwa polskiego jako suwerennego demokratycznego państwa prawa. Dzieje się historia!” – cieszył się lewicowy filozof Jan Hartman.

Krzyż idzie do innej sali

Kilka godzin po ogłoszeniu swojej decyzji Komorski zaczął się jednak tłumaczyć. Głosy krytyki płynęły nawet od członków jego partii. W końcu oświadczył, że krzyż został przeniesiony do innej sali, a żłóbek stanął pod choinką w holu urzędu. Dodał, że w jego gabinecie wisi krzyż.

Następnego dnia wojewoda powiedział wprost: 

– Chciałbym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni, których dotknęła ta sytuacja – oświadczył.

A politycy PiS cieszyli się i mówili, że „presja ma sens”.

Kurator i portret Jana Pawła II

Podobne emocje wzbudzają decyzje nowej kurator oświaty w Krakowie. Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu było odwołanie ze stanowiska osławionej Barbary Nowak i zastąpienie jej tymczasowo przez Gabrielę Olszowską.

Przemysław Czarnek przy kurator Nowak jawił się jako umiarkowana prawica. Urzędniczka z Małopolski była jeszcze surowsza i bardziej zdeterminowana od ministra edukacji. Np. zachęcała szkoły, aby wieszały portrety Jana Pawła II. Sama taki powiesiła w kuratorium.

Jej zdaniem trwał atak na system wartości leżących u podstaw cywilizacji chrześcijańskiej, a Jan Paweł II był oczerniany.

„Prowadzona jest szczególnie podła kampania szkalowania naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II – Człowieka, który swoją moralną siłą, ogromną wiedzą oraz głęboką wiarą zadziwiał podczas swojego pontyfikatu cały świat, a nie tylko wyznawców religii chrześcijańskiej" – pisała do dyrektorów szkół.

Takie wieszanie portretów obraża papieża

Nowa kurator zapowiedziała, że portret papieża ze ściany w urzędzie zdejmie.

– Wywieszanie portretów papieża wszędzie, gdzie popadnie, jako rodzaj zapory czy tarczy, nie jest godne papieża, to go zwyczajnie obraża. Dlatego ten plakat zniknie z okna kuratorium – powiedziała Olszowska „Gazecie Wyborczej”. 

Dodała jednocześnie, że krzyży ze szkół usuwać nie będzie.

– Ja nigdy nie zdejmę żadnego krzyża. Jestem z tego pokolenia nauczycieli, które te krzyże w szkołach wieszało – powiedziała. – Zresztą takie decyzje podejmuje dyrektor szkoły, a nie kurator czy nawet minister edukacji – podkreśliła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama