Prezydent ma zwyczaju rozmawiać z mieszkańcami poprzez media społecznościowe. Część chełmian nie uważa tego za dobry pomysł, inni zaś twierdzą, że jest to świetna i szybka forma komunikacji.
W czwartek (18 stycznia) Banaszek poddał pod dyskusję pomysł odbudowania wieży w Bieławinie.
- Jeśli Miasto Chełm miałoby możliwość pozyskania 85% dofinansowania do odbudowy wieży w Bieławinie, to powinniśmy spróbować zrealizować to zadanie? Wartość zadania to 22 mln złotych. Moje pytanie pojawia się z uwagi na nowe programy unijne, które mogą pozwolić zrealizować takie zadanie. (Pamiętam o drogach, ale nie ma takich unijnych programów) - napisał prezydent na Facebooku.
W miejscu, tym znajdowała się osada nazwana Zasłupie. Skąd taka nazwa? Według źródeł historycznych, kamienna wieża nazywana była "słupem", a osada znajdowała się tuż za nią. Natomiast milczą na temat datowania powstania wieży w Bieławinie. Nie ma żadnych archiwaliów, które by to wskazywały. Jednak - jak wyjaśnia archeolog - badania prowadzone w latach 70-80 XX w. pozwoliły na ustalenie tego, że czas użytkowania można datować na przełom XIII i XIV w.
- Poświadczają to przede wszystkim liczne zabytki odkryte w wykopach. To, że nie ma żadnych zapisów w źródłach historycznych, wynika z faktu, że w tym czasie prowadzono bardzo liczne walki o Ruś Halicką. Były to walki między Polską, Litwą a Węgrami i stąd prawdopodobnie ten czas niepokojów nie znalazł odniesienia w zapisach źródłowych. Prawdopodobnie z tego powodu wieża podupadła w ruinę i przestała być zamieszkana - mówiła nam Teresa Mazurek z Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Według hipotez archeologów i historyków fundatorem wieży w Bieławinie mógł być Jerzy I, wnuk księcia Daniela Romanowicza. Czy warto ją odbudowywać?
Zdania mieszkańców jak zwykle są podzielone. Jednak zdecydowana większość jest za odbudową średniowiecznego zabytku.
- Bardzo dobry pomysł. Przyda się kolejna atrakcja turystyczna. Z racji odległości od miasta przydałby się w tym miejscu chociaż miniskansen, by uatrakcyjnić to miejsce. Jest to miejsce z dużym potencjałem w mojej ocenie - pisze pan Marcin.
- Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. I warto nad nim się pochylić, w końcu "od wieży do wieży" Chełmski Gród był wytyczony. Mam nadzieję, że razem z rekonstrukcją pod uwagę wzięta zostanie przylegająca infrastruktura, a na chwilę obecną jej brak i dotarcie do niej jest bardzo utrudnione - dodaje pani Magdalena.
- Historia to matka - wszystkich pokoleń! Warto wieżę w Bieławinie odbudować. W okresie międzywojennym uszkodzona wieża zębem czasu - rozsunięta została przez okolicznych gospodarzy na darmowy budulec. Poniekąd u niektórych - zachowała się w podwalinach i podmurówkach stojących budynków do dzisiaj - komentuje pan Krzysztof.
Niektórych jednak zraża kwota, jaka ma zostać przeznaczona na odbudowę zabytku...
- 22 nowe, w wysokim standardzie, domy jednorodzinne - tak sobie tłumaczę koszt i zastanawiam się, czemu jest aż tak duży. Czy wszystkie publiczne inwestycje muszą być tak przepłacone? To pytanie raczej retoryczne, puszczone w eter.... a w kwestii odbudowy - ja jestem na tak, choć decyzja zapewne już dawno zapadła i jakiekolwiek głosy sprzeciwu lub poparcia nie będą miały żadnego znaczenia - pisze pan Arek.
Prezydent jednak zapewnia, że jeszcze żadne decyzje nie zapadły. Nie ma dokumentacji ani przyznanych środków. Zostały za to zapowiedziane nowe programy, dlatego miasto szuka tematów, które można zrealizować, sięgając po dofinansowanie.
Czytaj także:
- Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Chełmianie pamiętają o zbrodni sprzed lat
- Chełm. Ferie w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Sprawdź, co się będzie działo!
- Chełm. Pracownicy MPGK sypią sól z Maroko, ale na chodnikach nadal ślisko!
- Chełmscy strażacy testują nowy pojazd za ponad milion złotych! [ZDJĘCIA+FILM]
- Chełm. Przed nami kolejny WOŚPowy weekend. Zobacz, co będzie się działo! [FILM]
Napisz komentarz
Komentarze