– Wzrost zachorowań jest czymś normalnym jak na tę porę roku – informuje Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie.
Na początku tego roku chełmski sanepid odnotował pojedyncze przypadki zachorowań na tę groźną wirusową chorobę. Sytuacja diametralnie zmieniła się trzy tygodnie temu, kiedy to chorych znacznie zaczęło przybywać. W sumie chełmscy epidemiolodzy w tym roku odnotowali 846 zachorowań.
- Wszystkie przypadki stwierdzone zostały na podstawie objawów klinicznych. Nie mamy zachorowań potwierdzonych badaniami – zaznacza dyrektor Kuryk.
Najskuteczniejszą ochroną przed wirusem grypy są szczepienia, które uchronią nas przed zachorowaniem i zabezpieczą przed wystąpieniem powikłań. Skład szczepionek jest aktualizowany co sezon i zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia zawiera najnowszy skład antygenowy. Szczepienia najlepiej wykonywać jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym, ale nawet teraz jeszcze nie jest za późno, by się zaszczepić, pod warunkiem, że nie mieliśmy kontaktu z osobami chorymi na grypę.
Najbardziej narażeni na zachorowanie są ludzie przebywający w dużych skupiskach, zakładach pracy, szkołach, przedszkolach, korzystający z transportu miejskiego, a także osoby starsze i przewlekle chorzy.
Grypa może powodować niebezpieczne dla zdrowia powikłania jak m.in.: zapalenie płuc, zatok, ucha, zapalenia mięśnia sercowego i opon mózgowych. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową. Rozprzestrzenia się w powietrzu, wraz z wydzieliną z dróg oddechowych. Dlatego, jeśli zachorujemy, pozostańmy w domu, by nie narażać osób z naszego otoczenia, a siebie na powikłania pogrypowe
Sezon grypowy przypada w naszym kraju na luty-marzec. Obecnie odnotowano blisko trzy miliony przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Do szpitali z tego powodu trafiło ponad 8,5 tysiąca osób. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego potwierdził pierwsze przypadki zgonu z powodu grypy i jej powikłań.
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Jego celem jest zachęcanie do szczepień przeciw grypie, głównie pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Więcej informacji na temat programu na stronie www.opzg.pl.
Napisz komentarz
Komentarze