Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Kara dla policjanta za sprawę śmierci Natalii. 14-latka umierała na mrozie

Natalia umierała na mrozie zaledwie 500 metrów od komisariatu policji. Karę poniósł pierwszy z mundurowych. Czterech kolejnych czeka na decyzję komisji dyscyplinarnej.
Kara dla policjanta za sprawę śmierci Natalii. 14-latka umierała na mrozie

Autor: iStock

Ta sprawa zszokowała całą Polskę. W grudniu 2023 r. – przypomnijmy – 14-letnia Natalia umarła z zimna na jednej z ulic Andrychowa (województwo małopolskie), tuż koło galerii handlowej.

Rano dziewczyna pożegnała się z ojcem i wyszła do szkoły. Tam źle się poczuła. Zadzwoniła do ojca i powiedziała, że robi jej się ciemno przed oczami, że nic nie widzi. Nie wiedziała też, gdzie jest.

Umierała niedaleko komisariatu

Ojciec Natalii bezskutecznie prosił policję o pomoc. Chciał, żeby policjanci namierzyli jej telefon, bo wtedy mógłby szybko odnaleźć córkę. Nikt tego nie zrobił.

Poszukiwania dziewczyny prowadziła głównie jej rodzina i znajomi. Natalię znalazł przyjaciel ojca. 

– Zobaczyłem twarz dziewczynki, tragiczny widok. Leżała z telefonem w ręku. Telefon funkcjonował cały czas, bo nawet miała palec na ekranie i on się świecił – opowiadał pan Rafał.

14-latka leżała obok galerii handlowej, 500 metrów od komisariatu policji. Została zabrana do szpitala w Wadowicach. Tam następnego dnia zmarła.

Jako wstępną przyczynę tragedii biegli wskazali śmierć mózgową, która nastąpiła na skutek obrzęku mózgu, spowodowanego masywnym krwawieniem śródmózgowym – poinformował Janusz Kowalski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Co robiła policja?

Początkowo małopolska policja przekonywała, że poszukiwania dziewczyny odbyły się zgodnie ze wszystkimi procedurami obowiązującymi w takich przypadkach. Potem jednak zmieniła zdanie i wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec kilku funkcjonariuszy. Wykazało ono, że mogło dojść do nieprawidłowości.

I jest pierwszy ukarany. Jak podało właśnie RMF FM, to oficer dyżurny komisariatu w pobliskich Kętach, który dostał naganę za „niewłaściwe podjęcie działań służbowych”.

Kolejni policjanci pod lupą komisji

To nie kończy sprawy, bo trwają jeszcze postępowania dyscyplinarne wobec 4 kolejnych mundurowych. Ich działania są sprawdzane pod kątem tego, czy prawidłowo zareagowali na zgłoszenie ojca o zaginięciu córki. Mają one wyjaśnić także to, czy policjanci dopełnili obowiązków służbowych w kontekście poszukiwania dziewczyny.

Sprawą zajmuje się także specjalny zespół, który ma „opracować i wdrożyć koncepcje podniesienia standardów obsługi zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla zdrowia lub życia małoletnich".

Śledztwo dotyczące działań policji prowadzi również prokuratura.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama