W ramach projektu, którego liderem jest gmina Dorohusk, każdy z samorządów bezie realizował własne zadania, które jednak mają podobny zakres merytoryczny. Dzięki wdrożeniu różnego rodzaju cyfrowych rozwiązań poszczególne urzędy staną się bliższe mieszkańcom i będą w stanie sprawniej zajmować się ich problemami.
– Przy wsparciu z Funduszy Europejskich nasze gminy i instytucje, które odebrały dzisiaj umowy o dofinansowanie, będą mogły zaproponować najwyższej jakości usługi cyfrowe mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom. Za tym idą nowe możliwości rozwoju, bezpieczeństwo danych i usprawnienie wszelkich procesów urzędowych – mówi o projekcie marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa wyjaśnia, że dzięki uczestnictwu w projekcie podległy mu urząd będzie w stanie efektywniej obsługiwać petentów, a i sami mieszkańcy uzyskają lepszy wgląd np. do podatkowych zobowiązań.
- Sądzę, że znacznie usprawnimy naszą pracę. Zakupione zostaną m.in. nowoczesne oprogramowania i sprzęt, dzięki któremu będziemy działali sprawniej. Ważnym komponentem projektu jest również szeroko pojęty rozwój e-usług – wyjaśnia wójt Sawa.
Podobne działania podejmie również gmina Leśniowice. Wójt Joanna Jabłońska mówi, że dzięki dodatkowym środkom uda się rozwinąć publiczne e-usługi w zakresie podatków i opłat lokalnych, rozbudować infrastrukturę informatyczną z dostępem do informacji przestrzennej oraz podnieść poziom cyberbezpieczeństwwa urzędu. Te działania urząd podejmie sam.
- Wspólnie z partnerami planujemy natomiast uruchomienie centralnej platformy planowania przestrzennego – wyjaśnia Jabłońska.
Gmina Żmudź planuje stworzenie portalu e-usług, za pomocą którego mieszkańcy będą mieli możliwość załatwiania spraw urzędowych elektronicznie. Będą mogli składać wnioski, deklaracje, uzyskiwać zaświadczenia czy dokonywać płatności.
- Oczywiście ci mieszkańcy, którzy będą mieli na to ochotę, będą mogli załatwiać swoje sprawy tak jak dotychczas, czyli w oparciu o dokumenty w wersji papierowej. Ponadto w ramach projektu zostanie stworzony zintegrowany system informacji przestrzennej oraz zostanie zakupiony sprzęt komputerowy – mówi o szczegółach wójt Edyta Niezgoda.
Wszystkie umowy na terenie województwa lubelskiego realizowane będą w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, a ich łączna wartość wynosi ponad 66 mln zł, z czego ponad 56 mln zł to środki unijne.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze