Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm. Utrudnienie dla mieszkańców czy dbałość o estetykę miasta?

Czym jest uchwała krajobrazowa, jaki ma wpływ na estetykę Chełma? Czy muszą się do niej dostosować kandydaci , startujący w samorządowych wyborach? Na te i inne pytanie odpowiada Grzegorz Zarzycki z Urzędu Miasta Chełm.
Chełm. Utrudnienie dla mieszkańców czy dbałość o estetykę miasta?
Dobrym przykładem szpecących reklam jest budynek "Demosu".
Czym jest uchwała krajobrazowa i w jakim celu została wprowadzona?

Grzegorz Zarzycki: Uchwała krajobrazowa powstała na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Najogólniej rzecz ujmując, dla ochrony krajobrazu, ładu przestrzennego i zabytków. W praktyce porządkuje chaos reklamowy w przestrzeni publicznej. Celem głównym uchwały jest poprawienie wizerunku miasta i oczyszczenie ulic z niepotrzebnych reklam, które na dobrą sprawę, zamiast powiadamiać o czymś, często wręcz dezinformują. Uchwała krajobrazowa jest aktem, który wychodzi naprzeciw problemom, z którymi mierzy się prawie każde miasto w Polsce, w tym także Chełm.

Dlaczego miasto podzielone zostało na 6 stref?

GZ: Miasto Chełm rzeczywiście zostało podzielone na 6 stref. Pierwszą z nich jest obszar staromiejski, druga to obszar śródmiejski, trzecia - modernistyczny, czwarta - obszar zurbanizowany, zaś piątą obszar przemysłowy, a szóstą przyrodniczy. Mapa przedstawiająca granice obszarów stanowi załącznik do uchwały krajobrazowej. 
 

 

Uchwała wraz z załącznikami dostępna jest na BIP Urzędu Miasta Chełm w zakładce prawo lokalne.

Reklama wyborcza, a uchwała krajobrazowa

GZ: W trzech strefach w ogóle nie można sytuować reklam wyborczych, są to strefy pierwsza, trzecia i szósta, czyli obszar staromiejski, modernistyczny i przyrodniczy. W dwóch pierwszych przypadkach, chodzi oczywiście o kwestie wartości historycznej obiektów, które znajdują się w tych strefach. W przypadku obszaru szóstego, czyli przyrodniczego, zakaz ten obowiązuje - jak sama nazwa wskazuje - w celu ochrony przyrody.

Natomiast w granicach obszaru śródmiejskiego, zurbanizowanego i przemysłowego obowiązują pewne ograniczenia. Tam dopuszcza się sytuowanie reklamy wyborczej wyłącznie na urządzeniach wyborczych w formie plakatów na sztywnych podkładach, wykonanych z polimerowych tworzyw sztucznych o grubości nie mniejszej niż 3mm oraz banerów o wymiarach i usytuowaniu wyrównanych do modułów konstrukcyjnych urządzeń wyborczych (urządzenie wyborcze - to wolnostojąca konstrukcja przeznaczona do mocowania do niej reklamy wyborczej - red.).

Ponadto w tych wskazanych obszarach można zamieszczać reklamy wyborcze na ażurowych balustradach wygrodzeń lub na barierach w pasach drogowych w formie tablic na sztywnych podkładach wykonanych z polimerowych tworzyw sztucznych o grubości nie mniejszej niż 3mm oraz w wymiarach nie większych niż 1m/70cm, a także banerów o wymiarach 1,5m/ 90cm, usytuowanych w sposób wyrównany do modułów balustrady. Dopuszcza się również sytuowanie na przeszkleniach obiektów. W formie papierowych plakatów o wymiarach nie większych niż 1m/70cm. Oznacza to, że istnieją ograniczenia zarówno jeżeli chodzi o wielkość takiej reklamy, jak i o jej ogólną formę i materiał z którego są one wykonane. 

Warto w tym miejscu dodać, że chcąc umieścić reklamę w granicach pasa drogowego, należy najpierw uzyskać zgodę z Urzędu Miasta Chełm. Trzeba złożyć wniosek, informujący o tym, jak miałaby wyglądać ta reklama.

Kto nakłada kary?

GZ: Postępowanie w sprawie wymierzenia kar pieniężnych za umieszczenie reklamy niezgodnej z ustaleniami uchwały prowadzi Urząd Miasta Chełm, czyli zajmują się tym urzędnicy. 
Wysokość kary za umieszczenie reklamy niezgodnej z ustaleniami uchwały za jeden dzień jest 40-krotnością sumy części stałej i zmiennej opłaty reklamowej. Stawka części zmiennej opłaty reklamowej wynosi 33 grosze za metr kwadratowy reklamy. Natomiast jeżeli chodzi o część stałą tej opłaty, to jest to 3zł 62gr. Dla przykładu: wysokość kary pieniężnej za umieszczenie reklamy niezgodnej z ustaleniami uchwały o powierzchni 1m2 przez jeden dzień wynosi 158 złotych.

Mieszkańcy mogą też zgłaszać naruszenia, czy wątpliwości, które mają co do zapisów uchwały krajobrazowej, do Wydziału Architektury i Budownictwa (ul. Lubelska 65, pok. 34). Można też zgłosić się telefonicznie pod numerem 825652097 lub za pośrednictwem skrzynki e-mail na adres [email protected].

Kto pomoże "rozgryźć" uchwałę?

GZ: Wraz z uchwałą krajobrazową na stronie BIP Urzędu Miasta (w zakładce prawo lokalne) opublikowany został poradnik dobrych praktyk. Są tam wszelkie informacje odnośnie zagadnień, które mogą sprawiać problemy przedsiębiorcom, czy mieszkańcom.

Oczywiście w przypadku wątpliwości, można się także zgłosić bezpośrednio do Wydziału Architektury i Budownictwa (ul. Lubelska 65, pok. 34), gdzie urzędnicy wyjaśnią te wątpliwości, ewentualnie zadzwonić pod numer 825652097 lub napisać wiadomość e-mail na adres [email protected].

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama