To część projektu pod nazwą „Poleska Dolina Bugu w muralach zaklęta”, w ramach którego powstało osiem murali, które powstały na obszarze działania LGD „Poleska Dolina Bugu”.
Prezes LGD Stowarzyszenia Poleska Dolina Bugu Magdalena Oniszczuk podziękowała samorządom za dobrą współpracę, dzięki której w każdej gminie powstał nowy mural. Dotyczy to miasta Włodawa oraz gmin powiatu włodawskiego: Włodawa, Hańsk, Hanna, Wyryki, Wola Uhruska, Stary Brus i gminy Ruda Huta z powiatu chełmskiego.
Za techniczną stronę odpowiadała firma Live Media Crew, która wykonała piękne murale. Są one nową atrakcją i powinny długo "cieszyć oko" mieszkańców i turystów i promować miejsca, w których powstały.
Inspiracją do muralu na ścianie świetlicy wiejskiej w Kosyniu w gminie Wola Uhruska były m.in. grafiki Leona Kunickiego. Ten znany XIX-wieczny pisarz i rysownik pochodził z Siedliszcza nad Bugiem. Mural pokazuje postacie ludowe przeplatane przez motyw roślinny. Na ścianie GOK w Hańsku widać natomiast kulę ziemską trzymaną przez bohaterów znanej bajki - pszczółkę Maję i Gucia. Zaś na ścianie świetlicy wiejskiej w Suchawie, w gminie Wyryki, zobaczymy piłkarza łapiącego piłkę.
Mieszkańcy gmin w postach wyrażali zadowolenie z powstania murali, nie brakowało nawet głosów zachwytu. Zwracano uwagę, że zmieniły lokalny krajobraz i wręcz chce się je zobaczyć na własne oczy. Postulowano też, by murali było więcej.
- Ale pięknie! Pięknie, uwielbiam tam przyjeżdżać. Ładnie to wygląda. A jest plan, aby coś podobnego zrobić w Macoszynie Małym? - to tylko niektóre z wpisów.
Nic dziwnego, że te malowidła cieszą oczy. W końcu mural to wielki ścienny obraz, który upiększa przestrzeń, dodaje koloru i sprawia, że nawet zwyczajny budynek wygląda jak dzieło sztuki.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze