Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Pow. krasnostawski. Koniec podstawówki i co dalej?

W tym roku edukację w szkołach podstawowych zakończy 300 uczniów, o połowę mniej niż w roku ubiegłym. Będą musieli zadecydować o dalszej drodze kształcenia. Jakie kierunki edukacyjne zostaną utworzone w szkołach ponadpodstawowych i jakie progi punktowe będą obowiązywać?
Pow. krasnostawski. Koniec podstawówki i co dalej?

Źródło: freepik.pl

W I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie planowane jest utworzenie klas politechnicznej (przedmioty rozszerzone: matematyka, informatyka, j. angielski lub matematyka, geografia, j. angielski), humanistycznej (przedmioty rozszerzone: język polski, wiedza o społeczeństwie, język angielski), biologiczno-chemicznej (przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, język angielski branżowy).

- W tym roku nie zmieniamy progu punktowego. Aby dostać się do naszej szkoły, trzeba będzie mieć 90 punktów, tyle samo co w roku ubiegłym – mówi dyrektor liceum Anna Patejuk.

Żeby dostać się w II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie, należy uzyskać 80 punktów. 

- W tym roku proponujemy dla naszych przyszłych uczniów cztery ścieżki edukacyjne, o profilach poszczególnych klas będziemy decydować nieco później – wyjaśnia dyrektor Anna Antyga

Kandydaci mają możliwość, aby wybierać spośród ścieżek: humanistycznej (przedmioty rozszerzone: język polski, historia, język angielski), psychologicznej (przedmioty rozszerzone: język polski, biologia, język angielski), europejskiej (przedmioty rozszerzone: geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski), biznesowej (przedmioty rozszerzone: matematyka, język angielski, biznes i zarządzanie). 

Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie oferuje w tym roku 6 kierunków kształcenia. Są to: technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik geodeta, technik hotelarstwa, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki . Planowane jest też otwarcie oddziału przygotowania wojskowego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

Zespół Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie proponuje kierunki: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, technik spawalnictwa, technik ekonomista. Dyrekcja zachęca również do skorzystania z oferty szkoły branżowej. Planowane jest otwarcie kierunków: fryzjer, kucharz, murarz-tynkarz, mechanik-pojazdów samochodowych.

Zespół Szkół w Żółkiewce zamierza kształcić na kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Dyrekcja nie wyznacza progów punktowych.

- W tym roku oferta edukacyjna naszych szkół jest bardzo ciekawa. Niewątpliwie będzie to rok kryzysowy, ponieważ w 2024 r. edukację w szkołach podstawowych na naszym terenie zakończy 277 uczniów, dla porównania w roku ubiegłym było to 582 uczniów. Mimo tego, że niewątpliwie zostanie utworzonych o połowę mniej klas w szkołach ponadpodstawowych niż w roku ubiegłym, nie planujemy redukcji etatów nauczycieli. Ten system jest tak zaplanowany, by tego uniknąć. W tej chwili nauczyciele mają wiele nadgodzin, a więc te dodatkowe godziny zostaną zredukowane i nie zaburzy to funkcjonowania szkoły – wyjaśnia wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama