Absolwenci szkół podstawowych już teraz muszą myśleć o swojej przyszłości i dalszej drodze kształcenia. Jaką szkołę wybrać i czy spełni ona ich oczekiwania? W ZSZ Nr 1 i II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego we Włodawie próg punktowy wynosi odpowiednio dla II LO - 60 punktów, a dla ZSZ nr 1 - 45 punktów. W przypadku Branżowej Szkoły I Stopnia nie ma punktów, wystarczy jedynie świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
II LO oferuje cztery profile: klasę medialno-prawniczą (przedmioty rozszerzone: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie), klasę matematyczno-fizyczno-informatyczną (przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka, informatyka), klasę biologiczno-chemiczną (przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, język angielski) i klasę wojskową (przedmioty rozszerzone: geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski).
ZSZ nr 1 kształci w następujących kierunkach: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa. W Branżowej Szkole I Stopnia można zdobyć zawód: montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kucharza i elektromechanika.
Ilu chętnych wybierze w tym roku ZSZ nr 1 I II LO we Włodawie? Według dyrektora Eugeniusza Omelczuka, wskutek niżu demograficznego, będzie ich z pewnością mniej.
- To jest trudne do przewidzenia i przypomina wróżenie z fusów. Dopiero kiedy ruszy nabór, będziemy mogli powiedzieć coś więcej – mówi.
W informacji uzyskanej od Renaty Holaczuk, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie, można dowiedzieć się, że warunkiem przyjęcia do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie są przede wszystkim zainteresowania ucznia zgodne z profilami kształcenia. Niezbędne jest zaświadczenie lekarskie „o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania i odbywania praktycznej nauki zawodu”.
Zaplanowano nabór na następujące kierunki: technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Liczebność w oddziałach klas pierwszych wynosi nie więcej niż 24 i nie mniej niż 20 uczniów.
- Planujemy również kwalifikacyjny kurs zawodowy dla dorosłych: prowadzenie produkcji rolniczej – nie mniej niż 20 słuchaczy - informuje pani dyrektor. I dodaje, że w związku z małą liczbą uczniów w klasach ósmych w powiecie włodawskim, liczy na utworzenie dwóch oddziałów technikum (w tym jeden oddział kształcący w dwóch zawodach).
Żeby dostać się do I LO imienia Tadeusza Kościuszki we Włodawie, trzeba uzyskać co najmniej 60 punktów.
W roku szkolnym 2024/25 szkoła oferuje cztery profile: humanistyczny (przedmioty rozszerzone: język polski, język angielski; historia albo WOS), przyrodniczy (przedmioty rozszerzone biologia, język angielski; chemia albo matematyka), matematyczny (przedmioty rozszerzone: matematyka, język angielski; fizyka albo WOS), europejski (przedmioty rozszerzone: geografia, język angielski, WOS).
Ilu absolwentów szkół podstawowych będzie się uczyło w kasach pierwszych tego liceum?
- Trudno powiedzieć, to jest nieprzewidywalne. Mogą się też pojawić osoby spoza powiatu włodawskiego – wyjaśnia wicedyrektor Urszula Sobieska.
Z danych uzyskanych ze starostwa wynika, że absolwentów podstawówek z powiatu będzie mniej. W tamtym roku było ich około 340. Teraz około 180. Joanna Omelczuk-Maśluch przekonuje, że niektórzy z uczniów pojadą do szkół poza powiatem. Wybiorą szkoły średnie w Chełmie, Łęcznej albo Lublinie. Będzie decydował m.in. lepszy dojazd. Ale nie powinno też zabraknąć chętnych, którzy przyjadą spoza powiatu włodawskiego.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze