Miasto na razie tego tematu nie podejmuje. Próbowaliśmy uzyskać od urzędników zbiorcze zestawienie o profilach, które będą w nowym roku szkolnym realizowane we wszystkich placówkach ponadpodstawowych, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że informacje do urzędu miasta jeszcze nie spłynęły od wszystkich szkół i jest to w trakcie ustalania.
Rodzice już jednak wiedzą, że w żadnym liceum nie będzie profilu typowo humanistycznego i są tym oburzeni.
- Moja córka marzyła o takim kierunku. Literatura to jej pasja, zastanawiała się też nad wykształceniem prawniczym. Miała swoją wymarzoną szkołę, a tymczasem tuż przed egzaminami ósmoklasisty wpadła w rozpacz, bo nie może znaleźć dla siebie odpowiedniego profilu – żali się kolejna matka.
W tym roku w Chełmie szkołę podstawową kończy zaledwie 233 uczniów - niemal trzykrotnie mniej niż przed rokiem. W związku z tym szkoły ponadpodstawowe mogą mieć problem z naborem i kto wie, czy niektórych nauczycieli nie czekają zwolnienia.
W ubiegłym roku, gdy podstawówkę opuścił połączony rocznik absolwentów, młodzież stresowała się, czy uda się dostać do wymarzonej szkoły, w tym roku płacze, że oferta jest bardzo skąpa. W każdy liceum powstaną tylko dwie klasy.
W II LO będą dwie klasy 2-profilowe. Pierwsza o profilu politechnicznym i menadżerskim i druga - biologiczno-chemicznym i psychologicznym. W każdej będzie uczyło się 30 uczniów, po 15 w każdym profilu.
- Są to profile, które w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem uczniów i stąd taka decyzja szkoły. Na liczbę klas ani na utworzenie większej liczby profili nie mieliśmy wpływu – mówi Zbigniew Niderla, dyrektor II LO w Chełmie.
W I LO – jak udało nam się ustalić – ma być klasa akademicka o profilach: politechnicznym i ekonomicznym oraz medyczna o profilach: biologiczno-chemicznym i psychologicznym.
W IV LO uczniowie będę profile: informatyczny, językowy - dwujęzyczny, pedagogiczny i ratowniczy.
"Niestety z przyczyn niezależnych od nas, nie prowadzimy w tym roku rekrutacji do klasy humanistycznej. Pomimo tego zapraszamy Humanistów do naszej Szkoły. Zapewniamy, że w klasach o innych profilach (np. w klasie pedagogicznej czy językowej) będą mogli również rozwijać swoje pasje humanistyczne." - czytamy na stronie szkoły.
Natomiast Zespół Szkół Ekonomicznych oferuje dwa oddziały przygotowania wojskowego.
- Jak w tych profilach ma się odnaleźć moje dziecko? – martwi się ojciec ósmoklasistki, która zamierzała iść do klasy typowo humanistycznej. – Dlaczego w Krasnymstawie w obydwu liceach jest profil humanistyczny, a u nas w żadnym? Nie mogę tego pojąć…
Czytaj:
Napisz komentarz
Komentarze