Na wielkanocnym stole na pewno nie zabraknie jajek, i to w wielu wariantach. Z majonezem i szczypiorkiem, z pieczarkami, łososiem, tuńczykiem, warzywami, szynką parmeńską... Możliwości jest naprawdę dużo. Samo jajko posiada bardzo dużo wartości odżywczych. Poza bogactwem białka, żółtko jajka to źródło lecytyny, czyli naturalnego „pogromcy tłuszczu”. Ponadto to, jajka to skarbnica minerałów, witamin z grupy B, A, D, E, poprawiają wygląd skóry i wzmacniają kości.
Kolejny wielkanocny specjał to żurek z białą kiełbasą. Sama kiełbasa to źródło witaminy A, K oraz B9, posiada także znaczną ilość potasu i sodu. Żurek zrobiony na własnoręcznie przygotowanym zakwasie, obfituje potas, wapń, cynk oraz w witaminy E, B1, B2 i PP. Wielkanocną zupę warto urozmaicić majerankiem, który oprócz wartości zdrowotnych, ułatwia trawienie tego i innych wielkanocnych dań.
Tradycyjne wędliny na wielkanocnym stole to oczywiście źródło białka, żelaza i wielu witamin. Aby jeszcze bardziej podnieść ich wartości, warto jeść je z własnoręczne przygotowaną ćwikłą oraz urozmaicić nowalijkami, takimi jak rzodkiewka, seler naciowy oraz kiełki. Unikajmy natomiast spożywania kalorycznego białego pieczywa – znacznie zdrowsze będzie dla to ciemne i pełnoziarniste.
Oczywiście, Wielkanoc nie może się też obyć bez ciast. Własnoręcznie upieczone mazurki czy babki zawsze będą zdrowe, choć wiadomo, że nadmiar słodyczy nie wpłynie dobrze na nikogo. Kawałek ciasta po rozsądnej porcji wielkanocnego śniadania na pewno będzie dla nas świetnym zwieńczeniem posiłku.
Teraz czytane:
Napisz komentarz
Komentarze