Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:35
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Pow. krasnostawski. Niebywały przedmiot wykopany w lasach siennickich

Nasza ziemia kryje wiele tajemnic. Przekonali się o tym poszukiwacze ze stowarzyszenia „Wschód”, którym udało się odkryć siekierkę, którą prawdopodobnie wykonano 6 tysięcy lat temu. Jak dotąd na terenie powiatu krasnostawskiego nie znaleziono równie wartościowego przedmiotu.
Pow. krasnostawski. Niebywały przedmiot wykopany w lasach siennickich

Autor: Cosmin Gavris

Źródło: pixabay

Odkrywcy ze Stowarzyszenia Historyczno-Etnograficznego Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” za zgodą Lubelskiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Chełmie oraz Nadleśnictwa Krasnystaw podczas prac terenowych znaleźli prawdziwy skarb. Do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie przekazano wyjątkowy zabytek archeologiczny – siekierkę miedzianą, znalezioną przez Romualda Ościak.

- Nasze stowarzyszenie szuka głównie wyposażenia żołnierzy, zarówno z okresu I i II wojny światowej. To znalezisko, jakie odkrył nasz kolega, to jak szóstka w totolotka. To wielkie szczęście - mówi nam prezes stowarzyszenia Edwin Rozwałka

Znalezisko to siekierka o długość około 14,5 cm. Ma kształt wysokiego trapezu, o lekko rozszerzonej wachlarzowato krawędzi tnącej i lekko wklęsłym prostokątnym obuchu i waży 678 gram. Według mgr. Andrzeja Bronickiego, chełmskiego archeologa, siekierki takie na terenie Lubelszczyzny trafiały do ludności kultury lubelsko-wołyńskiej jako import z zachodniej część Kotliny Karpackiej, czyli terenu obecnych zachodnich Węgier lub z terenów Alp Wschodnich (południowe Niemcy i Austria).  

Specjaliści datują, że przedmiot pochodzi z okresu wczesnego neolitu czyli około IV tysiąclecia p.n.e. Jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie powiatu krasnostawskiego. Siekierka zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Przekazana zostanie na podstawie decyzji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, gdzie będzie przedmiotem dalszych analiz. 

- Nasze stowarzyszenie działa od 2019 roku, a to znalezisko jest z pewnością jednym z najbardziej wartościowym. Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy naszemu koledze Romualdowi - podsumowuje prezes stowarzyszenia. 


Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklama
Reklama
Reklama