Podczas poszukiwań ukrytych oraz porzuconych zabytków na terenie gminy Siennica Różana w miejscowości Żdżanne, w kompleksie leśnym, należącym do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chełm natrafili na bardzo ciekawy przedmiot zabytkowy z XVIII wieku. Jest to ołowiana bulla papieża Benedykta XIV. Datuje się, że pochodzi z okresu 1740 - 1758r.
- Mimo upływu lat oraz materiału, z jakiego została wykonana, zachowała się w bardzo dobrym stanie. Ołowiana pieczęć była nieodzowną częścią papieskich listów oraz pism wysyłanych do biskupów oraz innych duchownych - wyjaśnia prezes stowarzyszenia Wojciech Werus.
Bulla to okrągła złota lub ołowiana pieczęć, która świadczyła o autentyczności papieskiego dokumentu. Na jednej stronie bulli znajdowały się podobizny świętych Piotra i Pawła, a na drugiej imię urzędującego papieża. Znalezisko niebawem trafi do Wojewódzkiego Lubelskiego Konserwatora Zabytków z Delegaturą w Chełmie. Tam zdecydują o jej dalszym losie.
Jak piszą na swoim facebookowy profilu członkowie stowarzyszenia, dla wielu postać papieża Benedykta XIV jest bardzo kontrowersyjna.
"Często nie przebierał w słowach, przeklinając do tego stopnia, że współpracownicy musieli go uspokajać. Bardzo krytycznie wyrażał się o Żydach, przez co dla wielu uważany był za antysemitę. Usiłował usunąć z listy ksiąg zakazanych dzieła Kopernika oraz Galileusza, co miało zbliżyć naukę z Kościołem. Postać bardzo ciekawa o, której polecamy szerzej poczytać. My również pogłębimy swoją wiedzę na temat tej osoby tym bardziej, że po takim znalezisku to zobowiązuje" - dodaje Werus.
Zachęcamy do obserwowania strony stowarzyszenia:
Napisz komentarz
Komentarze