Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:57
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Chełm. Stary mur będzie jak nowy! Pamiętacie jego historię?

Oferty na wymianę oświetlenia na placu Łuczkowskiego i renowację muru Daumana przy ulicy Kolejowej ostały już otwarte. O realizację zadania ubiega się pięć firm.
  • Źródło: Fundacja 4 Piętra
Chełm. Stary mur będzie jak nowy! Pamiętacie jego historię?

- Cztery mieszczą się w kwocie przewidzianej na realizację tego zamówienia przez miasto. Obecnie trwa analiza i badanie tych ofert pod kątem formalnym, kolejnym krokiem będzie wybór oferty, która będzie wiążąca i na tej podstawie zostanie wyłoniony wykonawca - mówi Damian Zieliński z chełmskiego magistratu.

Tak dziś wygląda mur przy ul. Kolejowej

Mur przy ulicy Kolejowej to fragment ogrodzenia, które związane było z prężnie działającą do 1939 roku Chełmską Rektyfikacją i Fabryką Wódek. Część wydatków na to zadanie będzie pokryta dofinansowaniem z programu Polski Ład. W zakres prac renowacyjnych wchodzi m.in. usunięcie graffiti, a także renowacja cegieł oraz przywrócenie i odrestaurowanie tych malowideł, które znajdowały się na nim w czasach, kiedy obok mieścił się zespół produkcji likierów i wódki.

- Adolf Dauman początkowo prowadził działalność w różnorodnych miejscach. W pewnym momencie zadecydował o tym, żeby przenieść się do Chełma. Chociaż dokładnie rzecz biorąc, wybrał sobie Obłonie, które formalnie wtedy należało do gminy Krzywiczki. Właściwie obecna ulica Kolejowa, to była taka główna ulica Obłonia, które później zostało wcielone w granice Chełma, no i zakład siłą rzeczy stał się zakładem na obszarze Chełma - mówi Zbigniew Lubaszewski, regionalista i historyk.

Adolfa Dauman (właśc. Abram) urodził się 3 maja 1880 roku w Zawierciu, jako syn Szlomy i Salomei z d. Buchner. W 1910 roku, przy ul. Kolejowej 27 założył zakład specjalizujący się w rektyfikacji spirytusu. Z czasem przeobraził się on w przemysłową gorzelnię. Jej produkcja w 1914 roku wynosiła 3 miliony litrów różnych gatunków wódek i 5 milionów litrów czystego spirytusu. W latach I wojny światowej fabryka została zniszczona. Wprawdzie odbudowano ją po wojnie, ale wtedy już zmienił się asortyment produktów, zaczęto wytwarzać także wina oraz miody pitne. Zakład ten był jedną z 3. gorzelni przemysłowych na Lubelszczyźnie.

W Chełmie produkowano wtedy takie wódki jak: „Chełmianka”, „Pomarańczówka”, „Wiśniówka”, "Angielska Gorzka”. Wina robione były przede wszystkim na bazie jabłek i jagód: „Węgierskie Deserowe”, „Reneta”, „Cerkiewne”. Produkty zakładu były wielokrotnie doceniane na międzynarodowych wystawach przemysłowych, np. w 1925 roku na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Brukseli przyznano Chełmskiej Rektyfikacji złoty medal. Podobne sukcesy produkty odnosiły na wystawach krajowych.

Fot. Fundacja 4 Piętra

W zarządzaniu firmą Adolfowi Daumanowi pomagali synowie – Ignacy (Izaak, z zawodu inżynier chemik, specjalizujący się w gorzelnictwie) oraz Ludwik (Wolf-Lejba). Bracia od 1923 roku kierowali również podobnym zakładem w Żyrardowie, ktory funkcjonował pod nazwą: Bracia Ludwik i Ignacy Dauman Gorzelnia, Rektyfikacja, Fabryka Wódek i Likierów „Żyrardów” (po II w. św. przemianowany na Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego „Polmos”). 

Od 1927 roku dyrektor fabryki Ignacy Buchner zasiadał w radzie miejskiej jako reprezentant Zjednoczonego Klubu Żydowskiego. W 1931 roku Adolf Dauman został powołany na arbitra między władzami miasta a spółką dzierżawiącą elektrownię miejską. Należał również do Towarzystwa Upiększania Miasta. Poza gorzelnią i nieruchomościami w Chełmie posiadał także Zakład Przemysłowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 1931 roku Adolf Dauman przebywał w Warszawie, a zakładem w Chełmie zarządzał jego syn Ignacy. Po wybuchu II wojny światowej fabryka Daumanów została przejęta przez okupacyjne władze niemieckie, a po zakończeniu wojny przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. 

Rodzina Daumanów zginęła podczas wojny. Synowie Adolfa figurują jako ofiary obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, natomiast okoliczności śmierci ojca nie są znane.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama