Magdalena Jagiełło uprawą ziół zajmuje się od najmłodszych lat. Swoją wiedzą dzieli się z innymi, czerpiąc z tego ogromna satysfakcję i radość.
Magdalena Jagiełło wychowała się w rodzinie w której od zawsze uprawiano zioła. Swoją obecną działalność odziedziczyła po rodzicach oraz teściach. Wspólnie z mężem zajmują się uprawą ziół, jest to ich nie tylko pasja ale pełnowymiarowa praca, ciężka praca.
- Od 17 lat się zajmujemy uprawą ziół. W zasadzie od zawsze w naszych domach uprawiano wszelkie zioła, doświadczenie jakie przekazali nam rodzice oraz wiedza pozwoliły by zajmować się tym już tyle lat - mówi nam Magdalena Jagiełło.
Państwo Jagiełło zajmują się uprawą różnych ziół. Zazwyczaj sieją te rośliny, które są uznane za najbardziej lecznicze oraz na które jest największe zapotrzebowanie na rynku medycznym i kulinarnym.
- W tym roku zajmujemy się uprawą tymianku, melisy i dziurawca. Tymianek jest idealny na infekcję, na ból gardła. Nie każdy wie, że ma też zastosowanie w kosmetologi, pomaga na przetłuszczające się włosy. Melisa działa wyciszająco, uspokajająco ale jest tez „złotym lekiem” na opryszczkę, jeśli ktoś się z nią zmaga. Dziurawiec z kolei ma wiele zastosowań, działa przeciwdepresyjne, może pomóc przy zapaleniach jelit - wyjaśnia nam pani Magdalena.
Pani Magdalena wraz z mężem posiada 3 ha ziemi. Wszystkie prace wykonują własnymi rękoma i sprzętem, nie zatrudniają pracowników.
- Zajmujemy się jedynie samą uprawą ziół, po tym gdy zbierzemy już zioła sprzedajmy je do zaprzyjaźnionego skupu z gminy Fajsławice. Nie zajmujemy się przetwórstwem - wyjaśnia nam mieszkanka Woli Idzikowskiej.
Małżeństwo stale się doszkala, uczestniczą w szkoleniach oraz korzystając z wiedzy dostępnej w internecie.
- Stale się uczymy, wiedza o ziołach ciągle się zmienia. My pragniemy wiedzieć jak najwięcej dlatego uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach, korzystamy z nowym publikacji - wyjaśnia nam Jagiełło.
Niedawno na zaproszenie wójta gminy Janusza Pędzisza pani Magdalena wystąpiła w programie telewizyjnym, gdzie prezentowała swoją wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem uprawy i korzystania z dobrodziejskich właściwości ziół – w leczeniu chorób, kosmetologii czy w kulinariach.
- Razem z panią Magdaleną obecny był również pan Bogusław Domański, producent i właściciel firmy przetwórczej z okolic Fajsławic, który o ziołach wie bardzo dużo. Produkowane w zakładzie ekstrakty ziołowe np. z tymianku są doskonałym wparciem w leczeniu chorób dróg oddechowych - dodaje Aleksandra Granat z UG Fajsławice.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze