Magdalena Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim przypomina, że jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę, to przedsiębiorcy będzie przysługiwał jej zwrot.
- Roczne rozliczenie składki muszą złożyć osoby prowadzące działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i jednej z trzech form opodatkowania: skali podatkowej, podatkowi liniowemu lub ryczałtowi ewidencjonowanemu. Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy miesięcznych składek, którą przedsiębiorca zapłacił w 2023 roku. Płatnik wypełnia roczne rozliczenie w dokumentach za kwiecień (formularze ZUS DRA lub RCA). Ma na to czas maksymalnie do 20 maja. W tym terminie musi też opłacić składki za kwiecień wraz z ewentualną dopłatą składki zdrowotnej, jeśli taką wykaże roczne rozliczenie. Osobom, które składają papierowe dokumenty do ZUS, w wyliczeniu rocznej składki pomoże kalkulator na www.zus.pl - wyjaśnia szczegóły Korba.
Jak odzyskać nadpłatę?
Jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że przedsiębiorca zapłacił na ubezpieczenie zdrowotne za dużo, to nadwyżkę będzie mógł odzyskać. Zwrot nadpłaty otrzyma pod warunkiem, że nie ma żadnych zaległości w ZUS.
Dzień po tym, jak przedsiębiorca złoży dokument z rocznym rozliczeniem, na jego koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawi się automatycznie wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Będzie wstępnie uzupełniony. Trzeba go zweryfikować, podpisać i wysłać przez PUE najpóźniej do 3 czerwca. ZUS zwróci nadpłaconą składkę na wskazany we wniosku rachunek bankowy do 1 sierpnia. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, to ZUS rozliczy nadpłatę na jego koncie najpóźniej do końca roku.
Jeśli potrzebna jest korekta
Czasami przedsiębiorca chce skorygować wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok. Może to zrobić najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty. Jeśli płatnik nie składa takiego wniosku, to czas na ewentualne korekty ma do 1 lipca.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze