Lubelszczyzna okiem turysty. Z czego słynie województwo lubelskie?
Lubelszczyzna to piękny region Polski, na terenie którego nie sposób się nudzić. Na jego obszarze nie brakuje bowiem ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc, w których można przyjemnie i owocnie spędzić wolny czas. Spośród najciekawszych zakątków na mapie województwa lubelskiego, warto wymienić chociażby dwa parki narodowe – Roztoczański Park Narodowy i Poleski Park Narodowy, turystyczne miejscowości z Lublinem, Kazimierzem Dolnym i Zamościem na czele, a także unikalną w skali europejskiej Krainę Lessowych Wąwozów.
Województwo lubelskie to także miejsce, w którym nie tylko w atrakcyjny i urozmaicony sposób spędzimy urlop, lecz także bez problemu znajdziemy zakwaterowanie na miarę swoich potrzeb i budżetu. Zarówno większe, jak i mniejsze miasta w regionie dysponują bowiem rozbudowaną i zróżnicowaną bazą noclegową, świetnie dostosowaną do oczekiwań współczesnych turystów. Z aktualnymi ofertami noclegów na Lubelszczyźnie można zapoznać się na stronie nocowanie.pl, na której funkcjonuje największy polski portal turystyczny z rezerwacjami noclegów online.
Niezwykła Lubelszczyzna. Tajemniczy leśny krąg i miejsce lądowania UFO
Województwo lubelskie pełne jest zarówno typowych, chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc, jak i wielu niezwykłych zakątków, które wzbudzają ciekawość i skłaniają do rozmyślania nad kryjącymi się tuż za rogiem tajemnicami. Jednym z nich jest leśny krąg zlokalizowany na terenie uroczyska Mucharyniec. Miejsce to znajduje się w pobliżu miejscowości Sławatycze, w powiecie bialskim. Tworzy je idealny krąg o powierzchni 4-5 ha, który ze wszystkich stron otacza las. Na terenie kręgu drzewa jednak nie rosną i nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Jakby tego było mało, według miejscowych niebezpiecznie jest zbliżać się do tego miejsca, gdyż łatwo tu stracić orientację. W jej odzyskaniu nie pomaga nawet kompas, który podobno na terenie uroczyska całkowicie przestaje spełniać swoją funkcję!
Drugim, słynnym na całą Polskę tajemniczym miejscem na Lubelszczyźnie jest Emilcin. To właśnie tu, podobnie, jak w amerykańskim Roswell, w latach 70-tych XX w. wylądować miało UFO! Oko w oko z przybyszami z odległego świata miał spotkać się miejscowy rolnik Jan Wolski, który podobno gościł na pokładzie statku kosmicznego i co ważne, wyszedł z tego mrożącego krew w żyłach spotkania cały i zdrowy! Na pamiątkę tego wydarzenia w Emilcinie ustawiony został pomnik, przy którym turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia.
Lubelskie legendy i opowieści o duchach
Lubelszczyzna słynie także z ludowych podań oraz miejsc, w których według miejscowych straszy. Jedno z nich znajduje się w pobliżu miejscowości Krasnystaw, a konkretnie na terenie wsi Krupe. To właśnie tu natknąć się można na malowniczo położone ruiny renesansowego pałacu z XVII w. Według miejscowych, kiedy zapadnie zmrok, na jego murach wypatrzeć można cień zjawy. Podobno jest nią jeden z dawnych właścicieli pałacu, który co noc ma poszukiwać ukrytego gdzieś w ruinach skarbu.
Inne miejsce, w którym podobno straszy, to Chełmskie Podziemia Kredowe. Tworzy je labirynt korytarzy, które stanowią pozostałość wydobywania na tych terenach kredy. Podczas zwiedzania podziemi można podobno spotkać się twarzą w twarz z grasującym po nich Duchem Bieluchem. Miano to nosi legendarny opiekun podziemi, który ponoć strzeże ukrytych w nich kosztowności. Nie jest to jednak bynajmniej człowiek, lecz biały niedźwiedź, który w dawnych czasach miał mieszkać w kredowej jaskini na Chełmskiej Górze. Miejscowi wierzą, że jego zadaniem jest nie tylko pilnowanie skarbu, lecz także ochrona Ziemi Chełmskiej.
W Krynicy, miejscowości położonej na terenie powiatu krasnobrodzkiego, znajduje się natomiast jedno z najbardziej znanych, tajemniczych miejsc Lubelszczyzny. Mowa o wysokiej na 20 metrów piramidzie z XVII w. Budowla ta to jedna z największych piramid w naszym kraju, która powstała jako grobowiec Pawła Orzechowskiego, arianina i podkomorzego chełmskiego. Lokalne legendy utrzymują, że piramida jest połączona z pobliskim zamkiem podziemnym korytarzem.
Napisz komentarz
Komentarze