PROGRAM
Piątek, 24 maja
18.00 Stół spotkań: Otwarcie Festiwalu Mikołaja Reja. Goście specjalni: Nicolas Rey, Łukasz Modelski i Waldemar Sulisz.
- rozmowa o dziedzictwie kulinarnym Mikołaja Reja,
- komentowana degustacja potraw z receptur M. Reja, przygotowanych z użyciem produktów lokalnych,
- rozstrzygnięcie Konkursu nalewek gospodarskich.
19.30 Mecz poetycki na fraszki. Prowadzenie: Artur Bratek
Sobota, 25 maja
16.00 Stół spotkań: Pokaz gotowania potraw wołoskiej kuchni w wykonaniu Miry Horal z zespołu Ładne Kwiatki, połączona z opowieścią o historii serowarstwa w Siennicy Różanej. Koncert zespołu Ładne Kwiatki.
17.30 Stół spotkań: Wielkie gotowanie rejowej polewki piwnej z twarogiem pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego, połączona z rozmową o produkcie lokalnym pod hasłem Kupuj lokalnie. Degustacja dla wszystkich uczestników.
18.50 Scena dobrego smaku: Koncert Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn pod dyrekcją Mirosława Chilmanowicza.
19.30 Oficjalne powitanie. Wręczenie nagród.
20.00 Scena dobrego smaku: Konkurs toastów na cześć Mikołaja Reja. Prowadzenie Łukasz Modelski.
20.30 Scena dobrego smaku: Koncert zespołu Bum Bum Orkestar
Niedziela, 26 maja
15.00 „W gościnnych progach u Mikołaja Reja”. Piknik rodzinny w parku podworskim - stoiska edukacyjne przygotowane przez partnerów
17.00 Stół spotkań: Spotkanie z dr Jackiem Szklarkiem, szefem Slow Food Polska i prezentacja najsłynniejszych serów świata. Podsumowanie Festiwalu.
19.00 Dwór Sztuki: Wieczór wspomnień o Franciszku Piątkowskim, czytanie fragmentów tekstów, prezentacja Utworów zebranych.
*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu na lepsze.
Mikołaj Rej żył i tworzył w Siennicy Różanej, a interdyscyplinarny festiwal dobrego smaku jest inspirowany jego filozofią i twórczością. "Ojcu polskiej literatury", który propagował swojskość i miłość do ziemi, przyświecała myśl, że należy umieć "na luteńce pograć", znać "poczciwe zabawki" i pamiętać, że "biesiada poczciwa nie wadzi".
- Naszym zamiarem jest stworzyć ogólnopolskie wydarzenie zanurzone w lokalnej tożsamości, które ma na celu smakowanie życia w rytmie slow. Festiwal Mikołaja Reja to szkoła uważności, która chce pozwolić uczestnikom docenić siłę ducha, muzyki i smaku, podążać za rejowymi drogowskazami na ścieżce życia - piszą w zaproszeniu na festiwal jego pomysłodawcy.
- Bogaty program jest oparty na dwóch strategicznych punktach - "Stole Spotkań" i "Scenie Dobrego Smaku". - Warto na trzy dni przyjechać do Siennicy Różanej, by zatrzymać się w biegu, odciąć się od mediów społecznościowych, zrobić sobie cyfrowy detoks, otworzyć serce na piękny język poety i posłuchać jego rad, na czele ze słynnym: "Używaj miła duszo, bo masz wszystkiego dobrego dosyć" - zapraszają organizatorzy.
Wśród gości specjalnych festiwalu będą - prapraprawnuk Mikołaj Rey, autor kultowej audycji "Droga przez mąkę" Łukasz Modelski oraz Waldemar Sulisz, lubelski dziennikarz i twórca Europejskiego Festiwalu Smaku oraz dyrektor artystyczny imprezy w Siennicy Różanej. Jej uczestnicy dowiedzą się m.in. dlaczego festiwal "ojca rodzimej literatury" w większości jest poświęcony jedzeniu i kulinariom.
W piątkowy wieczór odbędzie się "Mecz poetycki na fraszki", którego gospodarzem będzie Artur Bratek, częstochowski animator kultury od lat prowadzący Turnieje Jednego Wiersza. Udział w rozgrywce może wziąć każdy, kto chciałby podzielić się swoją twórczością, a w ramach "meczu" może przeczytać, wyrecytować, a nawet zaśpiewać jeden autorski tekst, nawiązujący do hasła "Fraszka".
W sobotę do grona znawców kulinarnych dołączy prof. Jarosław Dumanowski, historyk i badacz dziejów kuchni polskiej oraz prowadzący i współtwórca telewizyjnego programu "Historia kuchni polskiej". Prof. Dumanowski m.in. poprowadzi pokaz gotowania polewki piwnej z twarogiem według receptury Mikołaja Reja. W sobotnim programie są również pokaz kulinarny, dedykowany kuchni wołoskiej, którą przybliży Mira Horal z zespołu "Ładne Kwiatki", wspierana przez studentów kierunku dietetyka Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
O stronę muzyczną festiwalu zadbają "Ładne Kwiatki", Orkiestra Dęta z Nadarzyna i gwiazda sobotniego wieczoru, którą będzie zespół "Bum Bum Orkestra". Przed ostatnim koncertem Łukasz Modelski zaprosi publiczność do udziału w pierwszym w Polsce "konkursie toastów".
Niedziela to przede wszystkim piknik rodzinny pod hasłem "W gościnnych progach Mikołaja Reja". Dla najmłodszych będą stoiska edukacyjne, warsztaty i konkursy z nagrodami, a także lody i granita, które będą serwować uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Ponadto Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zaprosi na stoisko akcji "Kupuj świadomie", panie z siennickich KGW będą oferować lokalne przekąski, a lokalni wytwórcy i OSM Krasnystaw przygotowują stoiska m.in. z ekologiccznymi serami i produktami mleczarskimi.
Podsumowaniem trzech festiwalowych dni będzie spotkanie z dr Jackiem Szklarkiem, szefem "Slow Food Polska", który m.in. zaprezentuje najsłynniejsze sery świata oraz zdradzi jakie znaczenie dla polskiego serowarstwa mają Rej i Siennica Różana.
Ostatnim akcentem festiwalu będzie wieczór wspomnień o Franciszku Piątkowskim, dziennikarzu oraz twórcy wydarzenia "Z Rejem do Siennicy" oraz Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego w Siennicy Różanej. Gośćmi spotkania będą jego przyjaciele, studenci i współpracownicy oraz najbliższa rodzina.
Dyrektorem artystycznym pierwszego Festiwalu Mikołaja Reja jest Waldemar Sulisz, producentem Agnieszka Poźniak, a organizatorami - Centrum Kultury w Siennicy Różanej, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej i Urząd Gminy Siennica Różana.
Patronat honorowy objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerami imprezy są - Województwo Lubelskie "Lubelskie. Smakuj Życie!", Fundacja Lotto i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Szczegółowy program festiwalu wraz z towarzyszącymi mu wydarzeniami można znaleźć na stronie: kulturasiennica.pl.
Medialnie wydarzenia zbliżającego się weekendu w Siennicy Różanej wspierają: TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Informacyjna Agencja Samorządowa ias24.eu, Super Tydzień Krasnostawski, Nowy Tydzień, Dziennik Wschodni, Radio Bon Ton i Kraina Bugu.
Napisz komentarz
Komentarze