Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty tak jak w ubiegłym roku w trzech kategoriach: projekty ogólnomiejskie, projekty osiedlowe oraz projekty w ramach zielonego budżetu.
- W tym roku na zadania zgłoszone przez mieszkańców przeznaczonych jest 2,5 mln zł. Głosowanie oraz zgłaszanie projektów, tak jak w latach ubiegłych, jest prowadzone za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej. Wszystkie szczegóły znajdą państwo na stronie urzędu miasta - mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.
Projekty można zgłaszać do 1 lipca. Do 26 lipca potrwa ich weryfikacja i opiniowanie. 1 sierpnia lista projektów wraz z ich oceną zostanie opublikowana na dedykowanej stronie, a autorzy będą mieli 8 dnia na wniesienie ewentualnych odwołań. 22 sierpnia nastąpi opublikowanie ostatecznej listy projektów, a od 9 do 13 września będzie trwało głosowanie mieszkańców. 20 września natomiast dowiemy się, które projekty zostaną zrealizowane.
- Inicjatywy lokalne mieszkańców powodują, że z roku na rok nasze miasto, a przede wszystkim nasze osiedle Cementowni w szybkim tempie się zmienia. A wszystko dzięki temu, że piszą projekty, które są realizowane i dzięki temu osiedle, a zarazem miasto pięknieje. Namawiam serdecznie wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w Budżecie Obywatelskim i do składania wniosków. Każdy jest ważny dla miasta, jak i dla naszego osiedla - mówi Dariusz Wojciechowski, przewodniczący Rady Osiedla Cementowni
Projekty można zgłaszać za pośrednictwem specjalnie dedykowanej platformy internetowej chelm.budzet-obywatelski.org.
Na co mieszkańcy głosowali rok temu?
Przypomnijmy, że ubiegłorocznej edycji BO do zrealizowania zakwalifikowało się 5 projektów ogólnomiejskich, a były to:
- Chełm przeciwko bezdomności zwierząt
- „Czytam, bo lubię" - zakup książek do zbiorów Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie
- Defibrylatory w przestrzeni publicznej Miasta Chełm
- Miejski System Jakości Powietrza w Chełmie”
- Montaż 10 latarni LED-owych wzdłuż ulic Wirskiego i Karłowicza
Na osiedlu Rejowiecka do realizacji przyjęto projekty pn. Rozbudowa i doposażenie istniejącego placu zabaw przy ul. Makowej w Chełmie oraz budowa peronów przystankowych.
Osiedle Śródmieście wybrało jeden projekt- Remont Placu Zabaw między ul. Czarnieckiego a Młodowskiej, a na osiedlu Zachód zdecydowano o przebudowie fragmentu zatoki przy przystanku autobusowym "Os. Gwarek 02".
Mieszkańcy osiedla Słoneczne podjęli decyzję o konieczności zamontowania monitoringu i oświetlenia kompleksu boisk. Kolejnym projektem, który wg chełmian powinien zostać sfinansowany, było ogrodzenie oraz monitoring boisk przy Szkole Podstawowej nr 6 na osiedlu XXX-lecia.
Na os. Kościuszki mieszkańcy chcieli, aby powstał Magiczny Ogród Sensoryczny przy Przedszkolu Miejskim Nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie, a na os. Dyrekcja Dolna priorytetem okazał się remont chodnika przy Przychodni Miejskiej nr 1.
Na Dyrekcji Górnej do realizacji przyjęto wszystkie zgłoszone projekty, czyli remont chodników wzdłuż ul. Jana Kazimierza, budowę progu zwalniającego z kostki oraz remont wjazdu do zatoki odbioru odpadów komunalnych przy ul. Granicznej 4.
Na osiedlu Cementowni frekwencja podczas głosowania była najwyższa, przez co na tym właśnie osiedlu zwiększono do realizacji przyjęto aż 4 projekty, tj. "Poprawa bezpieczeństwa ruchu i infrastruktury drogowej, poprzez wymianę (remont) nawierzchni jezdni ul. Wołyńskiej", "Budowa chodnika na ulicy Brzóski po wschodniej stronie, od ul Reja do ul. 11 Listopada wraz z wjazdami i przystankiem autobusowym", "Remont chodnika przy ulicy Cementowej" oraz "AKTYWNOŚĆ - RADOŚĆ - ZDROWIE"
W ramach zielonego budżetu powstanie ogród sensomotoryczny dla najmłodszego chełmianina oraz zostanie zamontowany zielony pylon przystankowy przy przystanku Lubelska/Urząd Miasta 01.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze