Zielona kawa to ziarna kawy, które nie zostały poddane procesowi palenia. Zawierają duże ilości kofeiny i kwasu chlorogenowego. Podczas palenia kawy zawartość tego kwasu ulega zubożeniu, a to właśnie jego obecność odpowiedzialna jest głównie za korzystne dla zdrowia właściwości, zmniejszające masę ciała oraz zmieniające jego skład, redukując tkankę tłuszczową. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że picie samej zielonej kawy lub produktów z ekstraktem zielonej kawy nie spowoduje zmniejszenia wagi – do tego zawsze będą potrzebne ruch oraz odpowiedni jadłospis. I w tym może pomóc kofeina, która zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne, poprawia przemianę materii, i co ważne, pobudza organizm do działania przed aktywnością fizyczną. W połączeniu z kwasem chlorogenowym znacząco obniża stopień przyswajania glukozy z pokarmu i zmniejsza możliwość magazynowania przyswojonej glukozy w organizmie pod postacią tłuszczu.
Może działać antyrakowo
Kwas chlorogenowy należy do grupy związków znanych jako polifenole (fenolokwasy), zwanych również antyutleniaczami, które przede wszystkim neutralizują szkodliwe dla organizmu wolne rodniki i metale ciężkie oraz hamują lub opóźniają wczesne etapy powstawania komórek nowotworowych.
Piłkarze z "jedenastki" najlepsi w mieście [ZOBACZ]
Ważna w profilaktyce
Podobno kwas chlorogenowy wpływa również na zwiększenie produkcji przeciwciał odpowiedzialnych za naszą odporność, a w grupie z innymi kwasami działa żółciopędnie i żółciotwórczo, chroniąc jednocześnie ważny narząd – wątrobę. Wśród pozostałych polifenoli zawartych w niepalonej kawie, znajdziemy również kwas salicylowy, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowo, zaś kwasy: galusowy i gentyzynowy, niszczą z kolei wirusy i bakterie.
Jak przygotować napój z zielonej kawy?
Ziarna kawy najlepiej rozgnieść w moździerzu. Jeśli wrzucimy całe ziarna do młynka elektrycznego, jest ryzyko, że go uszkodzimy. Ziarna wstępnie rozdrobnione najlepiej zmielić w młynku mechanicznym – żarnowym. Następnie dwie czubate łyżeczki (około 15 g) zalewamy wrzątkiem (około 200-250 ml) i zaparzamy około 10 minut. Zalecana porcja dzienna to dwie filiżanki.
Gorący temat:
Kto zawalczy o stanowisko dyrektora chełmskiego szpitala? [SPRAWDŹ]
Napisz komentarz
Komentarze