Od zaprzysiężenia nowej Rady Miasta Chełm minął już ponad miesiąc. W tym czasie odbyły się dwie sesje. Powstał także Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej, gdzie przewodniczym został tak, jak rok temu Marek Sikora, a wiceprzewodniczącym Łukasz Krzywicki. Do tego klubu należą także: Sebastian Bielecki, Piotr Jabłoński, Tomasz Ochera i Małgorzata Sokół.
Również Polska 2050 założyła swój klub, na którego czele stoi Tomasz Otkała, a należą także: Katarzyna Rot, Marcin Lipczuk oraz Stanisław Mościcki.
Radną niezrzeszoną jest Katarzyna Janicka, która mimo startu w wyborach z listy KO, postanowiła w Radzie Miasta pozostać niezależna.
Chełmianie i Prawo i Sprawiedliwość nie określili jeszcze składów swoich klubów, choć nikt nie przewiduje tu niespodzianek.
Niestarannie koszą?
Po ponad miesiącu pracy nowej Rady Miasta Chełm złożonych zostało już 13 interpelacji i 3 zapytania. Jako pierwszy, 22 maja, zapytanie do prezydenta Jakuba Banaszka skierował radny Sebastian Bielecki.
"W związku z pracami prowadzonymi przez MPGK Chełm, a polegającymi na koszeniu traw znajdujących się w pasie zieleni przy ul. Kolejowej naprzeciwko bloków 84,86,90, zwracam uwagę na niestaranne wykonywanie powyższych czynności. W wyniku przeprowadzonych już prac została wycięta część drzewek iglastych. Natomiast pozostałe nasadzenia w tym pasie zieleni nie są odpowiednio wyizolowane, co może spowodować również ich wycięciem w toku kontynuacji tych prac. Zwracam się z wnioskiem o ponowne nasadzenie wyciętych drzewek oraz zachowanie należytej staranności przy kontynuowaniu prac porządkowych" - napisał radny.
W odpowiedzi prezydent wyjaśnił, że MPGK dokłada wszelkich starań do odpowiedniego wykonania swojej pracy. Niemniej jednak zapowiada większą kontrolę i nadzór przez właściwą merytorycznie komórkę organizacyjną. Prezydent podkreśla też, że znaczną ilość sadzonek ukradziono.
Zatroskany o szkolny dach
Pierwszą interpelację również złożył Sebastian Bielecki. Tym razem zwrócił się on z wnioskiem do prezydenta o uszczelnienie dachu Szkoły Podstawowej nr 5.
"Podczas opadów atmosferycznych (deszcz, śnieg) w kilku miejscach parkietu sali gimnastycznej SP 5 w Chełmie gromadzi się woda, która najprawdopodobniej przedostaje się przez nieszczelną instalację wentylacyjną zamontowaną na dachu. Mokre plamy na boisku powodują zagrożenie uszczerbku na zdrowiu dla uczniów i nauczycieli odbywających lekcje wychowania fizycznego, jak również dla pozostałych uczestników wynajmujących halę w ramach odpłatnych zajęć pozalekcyjnych. Ponadto w wyniku zalania wodą zostały uszkodzone fragmenty parkietu (wybrzuszenia, starcie warstw lakieru, pękanie klepek), co powoduje konieczność poniesienia dodatkowych nakładów finansowych na naprawę"- czytamy w interpelacji.
Prezydent zapewnia jednak, że stan techniczny dachu jest systematycznie monitorowany, a w razie konieczności prowadzone są prace naprawcze. Jak podkreśla, w roku 2019 miejsca łączenia blachy warstwowej oraz wyciągi powietrza zostały zabezpieczone pasami papy, co miało znacznie ograniczyć liczbę przecieków. Prace naprawcze przeprowadzono również w grudniu 2022 roku. Wtedy naprawione zostały rynny spustowe, co wpłynęło na poprawę odprowadzania wody z dachu. Wspomniany przez radnego, uszkodzony parkiet na sali gimnastycznej został w tym roku zeszlifowany, zabezpieczony i pokryty warstwą lakieru ochronnego, a w maju dyrekcja szkoły zleciała specjalistycznej firmie dekarskiej dokonanie diagnozy przyczyn nieszczelności dachu oraz wycenę kosztów przeprowadzenia niezbędnych robót. Prezydent podkreśla, że po otrzymaniu tej analizy zostaną zaplanowane zostaną niezbędne prace.
Widzi sporo niedociągnięć
Dwie kolejne interpelacje złożył Tomasz Ochera. Radny wnosi w nich o przycięcie gałęzi drzew rosnących wzdłuż chodnika przy ul. Wojsławickiej oraz o wykonanie nawierzchni asfaltowej i chodnika przy ulicy Młynarskiej. Choć prezydent nie odpowiedział jeszcze na interpelacje, to wiemy już na pewno, że pierwsza z nich została zrealizowana, gdyż w ubiegłym tygodniu MPGK pracowało nad przycinką drzew wzdłuż ul. Wojsławickiej.
Radny Ochera widzi sporo niedociągnięć w mieście, dlatego na początku czerwca złożył kolejne zapytania i interpelacje, w których docieka, czy miasto planuje wykonanie termomodernizacji szkół oraz w jaki sposób władze miasta zamierzają rozwiązać problem dostępności przyszkolnych obiektów sportowych. Radny prosi także o usunięcie krzewów rosnących w pasie zieleni pomiędzy chodnikiem, a ulicą Ogrodową i naprawę ubytku kostki granitowej na skrzyżowaniu ulic Świętego Mikołaja i Lubelskiej.
Chce usprawnić parkowanie
Kolejna interpelacja również została wniesiona przez przedstawiciela klubu Koalicji Obywatelskiej. Tym razem radny Piotr Jabłoński zainterweniował w sprawie PKP Chełm Miasto i znajdującego się obok stacji parkingu.
"Czy istnieję możliwość zrobienia wyjazdu z tyłu parkingu (tam gdzie jest murek), z racji tego, że ułatwiłoby to wyjazd samochodów dowożących swoich bliskich na stację PKP (bez zbędnego korkowania całego, dosyć małego parkingu, który przez większość czasu jest zastawiony samochodami). Wiele osób zwraca się do mnie o możliwość poprawy ruchu w tym miejscu, aby parking się nie korkował, a co za tym idzie, był sprawniejszy wyjazd i mniejsza utrata czasu. Umożliwi to sprawne funkcjonowanie samochodów poruszających się w tym miejscu" - napisał radny.
Prosi o monitoring przy placu zabaw
Aż trzy interpelacje zostały złożone przez radnego niezwiązanego z opozycją prezydenta Banaszka. Wręcz przeciwnie. Radny Piotr Krawczuk vel Walczuk wniósł o objęcie placu zabaw przy ul. Makowej monitoringiem, gdyż jak zauważył, obiekt ten "jest systematycznie niszczony przez nieznanych sprawców". Krawczyk vel Walczuk chciałby też, aby przy wejściu do Podziemi Kredowych zamontowano dodatkowe ławki. Radny sugeruje też, aby miasto przeprowadziło działania, które zapobiegną nadmiernemu przekraczaniu prędkości na ul. Kochanowskiego.
"Może to być zamontowanie progów zwalniających lub wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych" - napisał radny.
Martwi się o bezpieczeństwo mieszkańców
Radny Łukasz Krzywicki, zwrócił się do prezydenta z prośbą "o podjęcie pilnych działań w sprawie braku dostępu do bieżącej wody i kanalizacji na ulicy Krańcowej w Chełmie. Problem ten dotyczy około 20 gospodarstw domowych, które od dłuższego czasu borykają się z brakiem podstawowych usług komunalnych." Ponadto radny zaniepokoił się danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, z których wynika, że Chełm jest najniebezpieczniejszym miastem w województwie lubelskim.
"Taki stan rzeczy budzi poważne zaniepokojenie mieszkańców naszego miasta oraz wątpliwości co do skuteczności działań podejmowanych przez władze miejskie w celu zapewnienia bezpieczeństwa" - napisał w interpelacji Krzywicki.
Interwencja w sprawie Żabiej
Interpelację złożył też radny Mariusz Kowalczuk.
"W związku z interwencją mieszkańców ul. Żurawiej, zwracam się z prośbą o remont nawierzchni drogi przy tej ulicy. Obecnie ubytki w nawierzchni tej drogi uzupełniane są frezem asfaltowym, który ulega degradacji w bardzo szybkim tempie pod wpływem czynników atmosferycznych. W rezultacie powstają głębokie wyrwy o ostrych krawędziach, które podczas opadów deszczu napełniają się wodą. Dodatkowo, koła samochodów wyrywają luźne kruszywo z nawierzchni, powodując powstawanie sypkiego żwiru, który jest następnie wyrzucany spod kół na przechodzące osoby, ogrodzenia oraz pojazdy" - czytamy w dokumencie przesłanym przez radnego.
Radna oburzona
Także wiceprzewodnicząca Rady Miasta Chełm Małgorzata Sokół złożyła interpelację, w której twierdzi, że na terenie I Liceum Ogólnokształcącego doszło do złamania kodeksu wyborczego, gdyż była tam prowadzona agitacja wyborcza. Wiceprzewodnicząca rady, docieka, dlaczego spotkanie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim odbyło się w szkole oraz ile komitet wyborczy PiS zapłacił za wynajem sali w placówce oraz czy dyrektor szkoły poniesie konsekwencje "za decyzję o wynajęciu pomieszczeń szkoły na rzecz komitetu wyborczego i niezachowania warunku koniecznego nieobecności uczniów na terenie szkoły".
Jaka będzie odpowiedź prezydenta w tych sprawach?
Do tematu wrócimy.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze