Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Mieszkańcy składają wnioski, a my sprawdzamy realizację Budżetu Obywatelskiego!

Od 3 czerwca można składać wnioski w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2025. Zainteresowani są ci, którzy chcą zmienić swoje najbliższe otoczenie. Liczą na to, że ich pomysły zyskają aprobatę i zostaną zrealizowane. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są projekty, które mają być wykonane w bieżącym roku.
Chełm. Mieszkańcy składają wnioski, a my sprawdzamy realizację Budżetu Obywatelskiego!

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty tak jak w ubiegłym roku w trzech kategoriach: projekty ogólnomiejskie, projekty osiedlowe oraz projekty w ramach zielonego budżetu. Do wtorku (11 czerwca) złożono już 18 propozycji.

- W tym roku na zadania zgłoszone przez mieszkańców przeznaczonych jest 2,5 mln zł. Głosowanie oraz zgłaszanie projektów, tak jak w latach ubiegłych, są prowadzone za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej. Wszystkie szczegóły znajdą państwo na stronie urzędu miasta - mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Projekty można zgłaszać do 1 lipca. Do 26 lipca potrwa ich weryfikacja i opiniowanie. 1 sierpnia lista projektów wraz z ich oceną zostanie opublikowana na dedykowanej stronie, a autorzy będą mieli 8 dni na wniesienie ewentualnych odwołań. 22 sierpnia nastąpi opublikowanie ostatecznej listy projektów, a od 9 do 13 września będzie trwało głosowanie mieszkańców. 20 września natomiast dowiemy się, które projekty zostaną zrealizowane. 

Projekty można zgłaszać za pośrednictwem specjalnie dedykowanej platformy internetowej chelm.budzet-obywatelski.org.

Jak postępuje realizacja projektów?

Przypomnijmy, że ubiegłorocznej edycji BO do zrealizowania zakwalifikowały się 23 projekty, z czego 5 jest ogólnomiejskich. Chełm przeciwko bezdomności zwierząt - zadanie jest realizowane. „Czytam, bo lubię" - zakup książek do zbiorów Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, to zadanie zostało zrealizowane, a biblioteka otrzymała już książki. Rady osiedli przedstawiają propozycje miejsc, w których mają zostać umieszczone defibrylatory, w ramach zadania pn. Defibrylatory w przestrzeni publicznej Miasta Chełm. Jesienią zaś ma zostać zrealizowany projekt "Miejski System Jakości Powietrza w Chełmie”. Umowa na montaż 10 latarni LED-owych wzdłuż ulic Wirskiego i Karłowicza została zawarta  7 maja. Termin wykonania to 4 września br.

Na osiedlu Rejowiecka do realizacji przyjęto projekt pn. Rozbudowa i doposażenie istniejącego placu zabaw przy ul. Makowej w Chełmie. Umowa na wykonanie tego zadania została zawarta 18 marca, termin wykonania to 16 lipca. Na tym osiedlu mają także zostać wybudowane perony przystankowe. Przetarg został już ogłoszony, a termin składania ofert mija 18 czerwca.

Osiedle Śródmieście wybrało jeden projekt - Remont Placu Zabaw między ul. Czarnieckiego a Młodowskiej. Umowę zawarto w połowie kwietnia, a zadanie ma zostać wykonane do 14 sierpnia. 

Na osiedlu Zachód zdecydowano o przebudowie fragmentu zatoki przy przystanku autobusowym "Os. Gwarek 02". W ogłoszonym przetargu wpłynęła jedna oferta, która przekroczyła środki, jakie miasto może przeznaczyć na zrealizowanie zadania. Teraz trwa procedura zwiększenia środków na to zadanie, co umożliwi podpisanie umowy z wykonawcą, który złożył ofertę.

Mieszkańcy osiedla Słoneczne podjęli decyzję o konieczności zamontowania monitoringu i oświetlenia kompleksu boisk. Obecnie urzędnicy przygotowują dokumentację przetargową dla tego zadania.

Kolejnym projektem, który według chełmian powinien zostać sfinansowany, było ogrodzenie oraz monitoring boisk przy Szkole Podstawowej nr 6 na osiedlu XXX-lecia. Urzędnicy ogłosili już postępowanie przetargowe dla tego zadania, a termin składania ofert mija 18 czerwca.

Na os. Kościuszki mieszkańcy chcieli, aby powstał Magiczny Ogród Sensoryczny przy Przedszkolu Miejskim Nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie, który zgodnie z umową z 7 maja, ma powstać do końca wakacji. 

Dla mieszkańców  os. Dyrekcja Dolna priorytetem okazał się remont chodnika przy Przychodni Miejskiej nr 1, na wykonanie którego jest już podpisana umowa, a termin realizacji mija 7 listopada.

Na Dyrekcji Górnej do realizacji przyjęto wszystkie zgłoszone projekty, czyli remont chodników wzdłuż ul. Jana Kazimierza, budowę progu zwalniającego z kostki oraz remont wjazdu do zatoki odbioru odpadów komunalnych przy ul. Granicznej 4. O ile chodnik przy ul. Jana Kazimierza doczeka się remontu do końca sierpnia, to ostatnie z wymienionych zadań może być trudniejsze do realizacji, bo postępowanie przetargowe zostało unieważnione. Do miejskiego urzędu wpłynęły dwie oferty,a każda z nich przewyższała środki zaplanowane na wykonanie tego zadania. Budowa progu zwalniającego jest w fazie przygotowania postępowania przetargowego.

Na osiedlu Cementowni frekwencja podczas głosowania była najwyższa, przez co na tym właśnie osiedlu zwiększono środki, a do realizacji przyjęto aż 4 projekty. Urzędnicy przygotowują dokumentację przetargową dla zadania pn. Poprawa bezpieczeństwa ruchu i infrastruktury drogowej, poprzez wymianę (remont) nawierzchni jezdni ul. Wołyńskiej.  Za to wykonawca budowy chodnika na ulicy Brzóski po wschodniej stronie, od ul Reja do ul. 11 Listopada wraz z wjazdami i przystankiem autobusowym, został już wybrany. Mieszkańcy os. Cementowni chcą także, aby wyremontowano chodnik przy ulicy Cementowej, lecz przetarg na to zadanie został unieważniony, gdyż oferta która wpłynęła od wykonawcy przekroczyła środki, jakie miasto może przeznaczyć na zrealizowanie tego zadania. Trwają rozmowy dotyczące zmniejszenia zakresu robót w tym miejscu. Projekt "AKTYWNOŚĆ - RADOŚĆ - ZDROWIE", czyli doposażenie miejsca aktywności ruchowej dla dzieci przy Przedszkolu Miejskim nr 8, ma zostać zrealizowany do 24 sierpnia.

W ramach zielonego budżetu miał powstać ogród sensomotoryczny dla najmłodszego chełmianina, lecz przetarg na to zadanie został ogłoszony 3- krotnie i za każdym razem oferty przekroczyły środki jakie miasto może przeznaczyć na jego realizację. W ramach tej kategorii BO, ma także zostać zamontowany zielony pylon przystankowy przy przystanku Lubelska/Urząd Miasta 01, a urzędnicy miejscy przygotowują dokumentację, aby ogłosić przetarg na to zadanie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jarosław 12.06.2024 14:03
Wymiana trzech kostek brukowych uznana zostanie za sukces

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama