Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Chełm. Wschodni Festiwal Fotografii prezentuje: "Obrazy niedowidziane - obrazy niedopowiedziane" Tomasza Michałowskiego

W Galerii Atelier w Chełmie odbędzie się wernisaż wystawy "Obrazy niedowidziane - obrazy niedopowiedziane" autorstwa Tomasza Michałowskiego. Wystawa, będąca częścią Wschodniego Festiwalu Fotografii, który potrwa od 28 czerwca do 23 lipca.
Chełm. Wschodni Festiwal Fotografii prezentuje: "Obrazy niedowidziane - obrazy niedopowiedziane" Tomasza Michałowskiego

Źródło: Tomasz Michałowski

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 28 czerwca, o godzinie 18:00. Będzie to doskonała okazja do spotkania się z autorem i wysłuchania jego opowieści o procesie twórczym i inspiracjach.

"Obrazy niedowidziane - obrazy niedopowiedziane" to cykl fotografii, w którym artysta eksploruje tematykę pejzażu. Inspiracją dla jego prac stały się dwa sposoby opisu świata: geocentryczny i heliocentryczny. Powstałe obrazy stanowią próbę wzbogacenia widzenia i myślenia obrazem o otaczającą nas rzeczywistość. 

- Fotografię rozumiem jako drogowskaz i jako drogę do spotkania i poznania. Pejzaż jest czymś co mnie przerasta, niczego nie wyjaśnia, wskazuje mi tylko drugi sens. Spotykam się z nim na krótką chwilę, żeby potem stać się jego częścią. Staram się o pejzażu opowiadać w sposób pierwotny nadając mu znaczenie symboliczne, w ten sposób zawłaszczam go i przeżywam. Sens mojej fotografii nie leży w dojściu do zrozumienia, ale w wysiłku zmierzającym do jego sedna - mówi Tomasz Michałowski.

Galeria Atelier znajduje się w Chełmie przy ulicy Lwowskiej 24. Kuratorem wystawy jest Ryszard Karczmarski.

Tomasz Michałowski, operator filmowy i miłośnik fotografii. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Jako operator filmowy zrealizował ponad 100 filmów dokumentalnych i 6 fabularnych. Jest m. in. autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, m.in.: Fotoamator Dariusza Jabłońskiego, filmów w reż. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk Komeda, Komeda, W szumie gwiazd jestem, Granatowy zeszyt; filmów przyrodniczych: Dzika Polska (2007-2013), Pancerne relikty puszcz (2014), Tańczący z naturą (2015-16). Autor zdjęć do filmów fabularnych, m. in.: Złote runo w reż. Andrzeja Kondratiuka (1996), Noc świętego Mikołaja w reż. Janusza Kondratiuka z cyklu Święta polskie (2000), Baśń o ludziach stąd w reż. Władysława Sikory (2003), Wino truskawkowe w reż. Dariusza Jabłońskiego (2008), Zdjęcie w reż. Macieja Adamka (2012). Fotografuje od lat 90., preferuje tradycyjną fotografię formatami 6x6 cm i 4x5. Uczestnik wielu plenerów i wystaw, m.in. Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Autor wystaw indywidualnych (Pejzaż wewnętrzny, Pejzaż w środku świata) i zbiorowych (Nowa generacja w fotografii polskiej, PAcamera Club fotografie 1985-2015). Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz w zbiorach prywatnych. Michałowski zaprezentuje na wystawie cykl fotografii zatytułowany Pejzaż wewnętrzny. Inspiracją do jego powstania stały się dwa sposoby opisu świata: geocentryczny i heliocentryczny. Michałowski, traktując powstałe obrazy jako formę wzbogacenia widzenia i myślenia obrazem o otaczającej nas rzeczywistości, zaprasza widzów do własnej interpretacji uchwyconych kadrów.

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama