Ma ono na celu upamiętnienie ofiar oraz uczczenie pamięci o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu w 1943 roku, które miały ogromne znaczenie dla historii naszego kraju i regionu. Obchody nie tylko mają oddać pamięć tym, którzy stracili życie w okrutnych wydarzeniach, ale także propagować pokój, pojednanie i współpracę między polskim i ukraińskim narodem.
Program wydarzenia podzielony został na dwa dni. 11 lipca będzie można obejrzeć wystawę "Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945", przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie na Skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
Na 12 lipca natomiast zaplanowano większość wydarzeń. O 10:00 rozpocznie się II Patriotyczny Bieg Pamięci Wołynia. Miejsce startu zaplanowano przy Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie (ul. Z. Berezeckiego 1).
Dalsze wydarzenia odbędą się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie przy ul. Partyzantów 40. Na godzinę 12:00 przewidziano mszę św. w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Po mszy o 14:45 będzie można zobaczyć wystawę „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”, zorganizowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie.
Na godzinę 15:00 zaplanowano panel dyskusyjny wokół publikacji: „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego” oraz I-II t. „Dokumenty zbrodni Wołyńskiej”. Gośćmi będą: dr hab. Tadeusz Zych, dr hab. Edward Gigilewicz, dr Paweł Sokołowski, dr Leon Popek. Natomiast o 16:30 w Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej 102 będzie uroczyste wręczenie zasłużonym Krzyży Wołynia.
Uroczystość zakończy się koncertem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa, która wykona Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału w uroczystościach.
Dodatkowe informacje:
- Strona internetowa Miasta Chełm: https://samorzad.gov.pl/web/miasto-chelm
- Strona internetowa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie: https://ipn.gov.pl/pl/kontakt/oddzialy-ipn/oddzial-ipn-w-lublinie
- Strona internetowa Wojewody Lubelskiego: https://www.gov.pl/web/uw-lubelski/
Tak obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej świętowaliśmy w zeszłym roku:
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze