Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:23
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Region. Kościelny, cywilny, a może humanistyczny... ślub inny niż wszystkie

Do tej pory ślub kojarzył nam się z ceremonią kościelną bądź urzędową. Od pewnego czasu popularność zdobywają także śluby humanistyczne, również w Chełmie. Czym są i kto ich udziela?
Region. Kościelny, cywilny, a może humanistyczny... ślub inny niż wszystkie

Źródło: MB

Ślub to wyjątkowy moment, dla wielu niepowtarzalny i niezwykle uroczysty. Pary swój "dzień" planują nawet kilka lat wcześniej. Organizacja tego wydarzenia pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy... A ślub humanistyczny to ceremonia, która skupia się na wartościach takich jak: miłość, wzajemny szacunek, równość i współpraca. Nie jest ograniczony żadnymi formalnościami, zasadami czy miejscem ceremonii.

Ślub humanistyczny, czym jest i czy ma moc prawną?

Ślub humanistyczny to ceremonia zaślubin. Może mieć dowolną formę, dlatego o jej przebiegu decydują sami zainteresowani. Ten rodzaj ślubu nie ma żadnej mocy prawnej, nie jest uznawany ani przez Kościół, ani przez państwo. Jest to forma zawarcia związku w przypadku gdy ktoś nie może lub nie chce wziąć ślubu cywilnego, lub kościelnego albo po prostu nie chce wybierać jedynie z tych dwóch opcji. Nie trzeba daleko szukać, koleżanka pracująca w naszej firmie 15 czerwca wzięła ślub humanistyczny. Opowiadając jej historię, wyjaśnimy i przybliżymy wiedzę na temat ślubów humanistycznych.

 Zdecydowaliśmy się na ślub humanistyczny, chociaż nie jest to jedyny ślub, jaki wzięliśmy tego dnia. O 13 zawarliśmy związek w USC, a o 17 odbyła się ceremonia humanistyczna - mówi Marta.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

W związku z dużym zainteresowaniem tego rodzaju ślubami powstał specjalny zawód dla osób udzielających ślubu humanistycznegoZwyczaj uroczystość prowadzi mistrz ceremonii humanistycznej tzw. celebrant. Ale nie jest to żaden wymóg. Bo może to być np. przyjaciel pary bądź ktoś z rodziny. Ceremonia i jej przebieg zależy w głównej mierze od pary młodej, jej preferencji, pasji i wrażliwości. Scenariusz może być dowolny, tak samo, jak miejsce poprowadzenia ceremonii i przysięga.

 Zależało nam właśnie na tym, by wypowiedzieć nasze, płynące prosto z serca, przysięgi małżeńskie. To jest właśnie magiczne w ślubie humanistycznym, ta dowolność, wyrażenie swoich uczuć - mówi Marta i dodaje: - Ślubu udzielił nam przyjaciel.

Tradycyjna suknia czy inny strój? Gdzie wesele?

Najczęściej strój osób biorących ślub humanistyczny związany jest z charterem uroczystości. Tradycyjnie jednak kobiety zakładają białe suknie, a mężczyźni garnitury.

 Możliwość zorganizowana ślubu humanistycznego w dowolnym miejscu także miała wpływ na naszą decyzję. Oczywiście ślub cywilny też można wziąć w plenerze, ale to dosyć spory wydatek... - mówi świeżo upieczona mężatka.

Jak dowiedzieliśmy się w chełmskim Urzędzie Stanu Cywilnego, rocznie poza urzędem udzielanych jest około 10-14 ślubów. 

 By wziąć ślub w plenerze, należy złożyć stosowny wniosek, w którym uwzględnione zostanie miejsce i termin ślubu. Należny jednak pamiętać, że o ostatecznym terminie decyduje urząd - wyjaśnia Mirosław Grzywna, kierownik USC.  

Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Chełm.Opłata za ślub w urzędzie wynosi 84 złote. Pary, które zdecydują się wziąć ślub w innym miejscu, muszą wysupłać jeszcze  1000 zł. Ta kwota jest stała, niezależnie od miejsca, w jakim odbywa się uroczystość.

W Chełmie w 2022 roku udzielono 121 ślubów w urzędzie i 15 poza nim. W roku ubiegłym w USC odbyły się 133 śluby i 10 w innych miejscach. 

W tym roku udzieliliśmy natomiast 31 ślubów cywilnych w urzędzie, a 2 poza nim - wylicza Mirosław Grzywna.

Tymczasem termin ślubu humanistycznego nie jest uzależniony ani od godzin pracy urzędnika, ani miejsca ceremonii, które w przypadku formalnego zawarcia związku małżeńskiego musi spełniać określone warunki. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje  możliwość połączenia obu ceremonii. Wszelkie szczegóły należy jednak ustalać z urzędnikiem i celebrantem.

Po ślubie humanistycznym - tradycyjne wesele

Niezależnie od tego, na jaki ślub decydują się państwo młodzi, zazwyczaj po ceremonii odbywa się wesele. Chociaż obecnie forma tych imprez także się zmieniła, cel pozostaje ten sam - goście mają się dobrze bawić.

 Nasze wesele zorganizowaliśmy tradycyjnie w lokalu. Ważna była dla nas sama formuła ślubu, a wesele zorganizowaliśmy tradycyjne - dodaje Marta.

A który ślub był dla niej bardziej stresujący?.

Wydaje mi się, że jednak humanistyczny. Bo to było wyznanie mojej miłości, a nie tylko powtórzenie słów standardowej przysięgi, nie oszukujmy się, całkowicie pozbawionej romantyzmu - zwierza się Marta.

Ślub humanistyczny dla każdego?

Pomimo swojej luźnej formy, nie każdy może wziąć ślub humanistyczny. Są pewne ograniczenia, ustanowione przez Kodeks Rodzinny. Takiego związku nie mogą zawierać osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej, ubezwłasnowolnione lub niebędące w pełni władz umysłowych, a także te pozostającej w innym związku małżeńskim. Ślubować sobie mogą tylko osoby pełnoletnie, a w sytuacjach wyjątkowych lub za zgodą opiekunów prawnych za mąż wyjść może również kobieta, która ukończyła 16 lat.

Co w sytuacji, gdy miłość w sercu zgaśnie?

Oczywiście nikomu tego nie życzymy, ale w życiu różnie bywa... Jedno jest pewne, taka para nie będzie musiała spotkać się w sądzie, bo jak już wcześniej zaznaczyliśmy, ślub humanistyczny nie wiąże się z żadnym formalnym zobowiązaniem i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych...

P.S. Marcie i Patrykowi życzymy wszystkiego dobrego, przede wszystkim mnóstwa miłości... 

Śluby humanistyczne mają swoje korzenie w ruchu humanistycznym, który narodził się w XV wieku podczas renesansu. Kładł nacisk na wartości ludzkie, racjonalizm oraz indywidualizm. Współczesne śluby humanistyczne wywodzą się z krajów Europy Zachodniej, gdzie zaczęły zyskiwać popularność w XX wieku, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Norwegii. W Polsce pojawiły się jako alternatywa dla osób, które nie chciały bądź nie mogły wziąć ślubu kościelnego, lecz pragnęły uczcić swoją miłość w sposób bardziej osobisty i nietypowy niż formalny ślub cywilny.

Pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Polsce na początku XXI wieku i od tego czasu jego popularność nieustannie rośnie. W ostatnich latach śluby humanistyczne zyskują również uznanie wśród par homoseksualnych, które szukają alternatywy dla tradycyjnych form zawarcia związku małżeńskiego.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama