Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Zmarła Teresa Petryk-Malinowska, była dyrektor Chełmskiego Domu Kultury

Ze smutkiem zawiadamiamy, że we wtorek (18 czerwca) zmarła Teresa Petryk-Malinowska, wieloletnia dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, a następnie Chełmskiego Domu Kultury, działaczka społeczna i animatorka kultury.
Chełm. Zmarła Teresa Petryk-Malinowska, była dyrektor Chełmskiego Domu Kultury

Źródło: Chełmski Dom Kultury

W pamięci pracowników i przyjaciół zapisała się jako osoba niezwykle życzliwa, serdeczna, całym sercem oddana pracy zawodowej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek (21 czerwca) w Kościele Parafialnym w Łabuniach.   

Tak wspomina ją Zbigniew Okoń, współpracownik i przyjaciel, wieloletni dyrektor domu kultury:

 18 czerwca 2024 roku w Barchaczowie, swojej rodzinnej miejscowości, gdzie urodziła się i spędziła dzieciństwo, zmarła w wielu 83 lat Teresa Petryk Malinowska. Absolwentka pedagogiki i równolegle historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  oraz kursów podyplomowych Ministerstwa Kultury i Sztuki i Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury w Warszawie (m. in. zarządzanie kulturą oraz animator i menadżer kultury).

W latach 1974–2002 była pracownikiem, menadżerem i animatorem kultury w Chełmie,  powiecie chełmskim i województwie chełmskim: (Powiatowy Dom Kultury 1974-1975 kierownik działu; Wojewódzki  Dom Kultury 1975-1987 zastępca dyrektora: 1987-1999 dyrektor; Chełmski Dom kultury 1999-2002 dyrektor).

Prowadziła ożywioną, twórczą działalność społeczno-kulturalną i animacyjną w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Chełmskiej, Towarzystwie Muzycznym, którego była społecznym prezesem, w Towarzystwie Kultury Teatralnej (wiceprezes Zarządu).

Za pracę zawodową i społeczną była wielokrotnie odznaczana i nagradzana, między innymi Srebrnym i Złotym Krzyżami Zasługi, Odznakami Zasłużony Działacz Kultury, Srebrną Odznaką za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Dyplomem Honorowym  Ministerstwa Kultury i Sztuki za całokształt działalności.

Pani Dyrektor była nie tylko  szefem, ale także przyjacielem pracowników domu kultury.

Była wspaniałym Człowiekiem, bliskim każdemu. Człowiekiem  szlachetnym, godnym, szanowanym, serdecznym,  sercem i duszą oddanym swojej rodzinie, swoim pracownikom, pracy zawodowej i społeczno-kulturalnej, pełnym wiary w ludzi i sprawy, którym  była zawsze wierna i którym się poświęcała.        

Dla ludzi takich jak Pani Dyrektor czas przeszły nie istnieje.

Wielkość człowieka mierzy się nie zapomnieniem i przeszłością, ale przyszłością, w której on pozostaje.

Pani Dyrektor pozostanie w dziedzictwie kulturowym Chełma i Ziemi Chełmskiej, które wraz z pracownikami domu kultury po sobie  pozostawiła dzięki swojej  pracy zawodowej i działalności społeczno-kulturalnej.

W swojej działalności rozwijała wartości  dziedziczone przez pokolenia, wrośnięte w tradycje miast, miejscowości i wsi Ziemi Chełmskiej.

Dawała świadectwo wielkiej miłości do Polski, i do naszej małej ojczyzny.

Świadectwo to było wyrazem Jej świadomości i potrzeby uczestnictwa w kształtowaniu nowej polskiej rzeczywistości, przejawem patriotycznej troski o dziedzictwo kulturowe Chełma i Ziemi Chełmskiej.

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama