Pierwszą interpelację złożył Lucjan Wąsiura. Zwrócił uwagę na to, że na ulicy Kościuszki nie są zamontowane ławki i kosze na śmieci.
- Problem jest bardzo zauważalny, ponieważ wiele osób spaceruje w tej części miasta, często są to matki z dziećmi i osoby starsze. Niestety nie mają gdzie usiąść i odpocząć. Ustawienie kilku ławek i koszy na śmieci rozwiązałoby ten problem - mówił radny Wąsiura.
Kolejna interpelacja radnego także dotyczyła ulicy Kościuszki. Twierdził, że znajdujący się na ulicy próg zwalniający nie spełnia swojego zadania, a na dodatek powstaje nadmierny hałas z powodu szybko przemieszczających się po ulicy samochodów.
- Jak najszybciej należy wymienić próg zwalniający - interpelował Wąsiura.
Kolejną interpretację złożyła radna Karolina Gołębiowska. Mieszkańcy zgłosili się do niej z prośbą o obniżenie krawężników przy przejściu dla pieszych, które znajduje się na ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża, przy budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi radna, z tego przejścia nie mogą korzystać osoby starsze, niepełnosprawne, ale także te spacerujące z wózkami dziecięcymi.
- Apeluję do burmistrza w celu możliwie jak najszybszego obniżenia krawężnika do poziomu jezdni z łagodnym spadkiem chodnika przed krawężnikiem (…) - mówiła na sesji radna Gołębiowska.
Karolina Gołębiowska pytała też o łąkę kwietną wzdłuż ulicy Okrzei. Dociekała, jaki pomysł ma miasto na to, by poprawić estetykę pasa zieleni przy tej ulicy.
Ma pomysł na Aleję Sław
Aż 4 interpretacje złożyła radna Emilia Wiśniewska. Pierwsza z nich dotyczyła remontu ulicy Bieleszy. Skierowała ją za pośrednictwem burmistrza do starosty krasnostawskiego Janusza Szpaka. Apeluje o przeprowadzenie całościowego remontu ulicy Bieleszy, która jest drogą powiatową.
- Wspomniana ulica jest droga dojazdową do centrum miasta, co uzasadnia potrzebę realizacji tej inwestycji. Jest w bardzo złym stanie technicznym, jest uszkodzona na całej długości, a miejscowe naprawy są krótkotrwałe i nieskuteczne. Ten niebezpieczny stan jezdni powoduje ryzyko wypadków i szkód dla pojazdów, a także zagraża pieszym - mówiła podczas sesji radna.
Kolejna interpretacja dotyczyła przygotowania koncepcji na zapotrzebowanie budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Przedmieścia Zastawie oraz Kolonii Góry. W trzeciej interpelacji radna wnioskowała natomiast o zwiększenie zapewnienia bezpieczeństwa na ulicy Stokowej i Ułańskiej. Za pośrednictwem burmistrza zwróciła się do komendanta powiatowego policji w Krasnymstawie Szymona Mroczka.
- Ulica Stokowa i Ułańska są jednymi z dłuższych ulic w Krasnymstawie, gdzie występuje spory ruch. Mimo ograniczeń prędkości kierujący pojazdami osiągają niedozwolone prędkości, co jest bardzo niebezpieczne. Zasadnym zatem staje się wdrożenie środków zapobiegawczych takim zjawiskom. Zwracam się więc z prośba o wprowadzenie większej ilości patroli policyjnych na tych ulicach - motywowała swą prośbę radna.
Ostatnia z interpretacji dotyczyła utworzenia Krasnostawskiej Alei Sław. Radna podkreśliła w swej wypowiedzi, że z Krasnegostawu pochodzi wielu znanych artystów, pisarzy, blogerów, aktorów. Zasugerowała, by kwestię powstania tego miejsca omówić z konserwatorem zabytków i podjąć stosowne kroki, aby zrealizować to zadanie.
Nieestetyczne gabloty, niebezpieczne pace zabaw
Agnieszka Wolanin złożyła trzy interpelacje. Radna zwróciła uwagę, że na terenie Krasnegostawu znajdują się słupy, gabloty i tablice, które pełnią funkcję informacyjną i promują wydarzenia kulturalne, jednak ich stan nie pozwala na odpowiednie korzystanie z nich, a umieszczane plakaty odklejają się.
- Zwracam się z prośbą do pana burmistrza o zaplanowane w przyszłorocznym budżecie środków finansowych na wymianę słupów i gablot na bardziej nowoczesne i dostosowane do obecnych standardów. Poprawi to estetykę przestrzeni miejskiej oraz sprawi, że mieszkańcy naszego miasta, którzy nie korzystają z internetu, będą na bieżąco informowani o ofercie kulturalnej - mówiła radna.
Kolejna interpelacja dotyczyła sprawdzenia stanu technicznego sprzętu na placu zabaw przy ulicy Pilarskiego w Krasnymstawie. Mieszkańcy jej zgłosili, że są w opłakanym stanie. Ostatnia interpelacja dotyczyła naprawy oświetlenia ulicznego na osiedlu Tokarzewskiego.
Kolejne interpelacje zgłosił radny Emil Witkowski. Jedna z nich dotyczyła zamontowania barierek chodnikowych przy ulicy Kościuszki, które rozdzielą ścieżkę rowerową i chodnik. Tę interpelację rady skierował za pośrednictwem burmistrza do starosty krasnostawskiego.
Druga interpelacja dotyczyła wprowadzenia Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Krasnymstawie.
- Jest to wspaniała inicjatywa na rzecz rewitalizacji niewielkich terenów w przestrzeni miejskiej, które są zaniedbane i nieużytkowane, a mogłaby stanowić wspaniałe miejsce do wypoczynku w otoczeniu natury (...). Zgłaszam wniosek o przeanalizowanie możliwości stworzenia Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Krasnymstawie. Dałoby to mieszkańcom realną szansę na zaangażowanie się w kształtowanie miejskiej przestrzeni i uwydatnianie jej naturalnych walorów - argumentował radny.
Emil Witkowski zadał też zapytanie o szczegóły dotyczące budowy boiska sportowego na osiedlu Chmielna II.
Zatroskany o kanalizację i przystań
Następnie radny Dariusz Turzyniecki pytał o szczegóły w sprawie budowy chodnika i przebudowy oświetlenia na ulicy Barowej. Kolejna jego interpretacja także dotyczyła ulicy Barowej. Radny zasugerował, by na skrzyżowaniu z ulicą Wysockiej umieścić lustra i zapewnić większe bezpieczeństwo podróżujących.
- Moja trzecia interpelacja jest związana z koniecznością opracowania dokumentacji technicznej na budowę kanalizacji sanitarnej przy ul. Kłosowskiego. Mieszkańcy tej ulicy od wielu lat oczekują na jej wybudowanie. W najbliższym czasie będą dostępne fundusze unijne na realizację tego typu zadań przez samorządy. Właściwe przygotowanie się do naborów pozwoli na skuteczne sięgnięcie po dofinansowanie tak oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Jeżeli nie podejmiemy tego tematu teraz, to z uwagi na budowę trasy ekspresowej, temat ten zostanie odłożony w czasie na kilka lat - mówił radny Turzyniecki.
Ostatnia interpelacja radnego dotyczyła koncepcji zagospodarowania Zaułka Nadrzecznego.
- Proszę o udzielenie informacji, na jakim etapie realizacji jest powyższe opracowanie projektowe i czy zaproponowane przez radnych zmiany zostały uwzględnione przez zespół projektowy. Moja interpelacja jest wnioskiem ze spotkania z przedstawicielami sołectwa Krakowskie Przedmieście, na którym byli strażacy OSP. Twierdzą, że wykonany projekt przystani na Zaułku Nadrzecznym zawiera istotne błędy projektowe, uniemożliwiające jego praktyczną eksploatację i nie był uzgadniany z Komendantem Powiatowym PSP - wyjaśnił radny.
Następnie głos zabrał Marcin Ciechan, który przedstawił pięć interpelacji oraz cztery zapytania. Domaga się zwiększenia bezpieczeństwa na ulicy Witosa w okolicy przejścia dla pieszych do ulicy Jabłonkowej oraz w okolicy Witosa i Tytoniowej. Kolejna jego interpelacja dotyczyła budowy ulicy Jabłonkowej.
- Na prośbę mieszkańców ulicy Jabłonkowej (od ulicy Nasiennej w kierunku ulicy Tytoniowej) i w nawiązaniu do petycji złożonej do Urzędu Miasta w dniu 26 marca tego roku, proszę o ujęcie w budżecie miasta na rok 2025 środków na realizację budowy tej ulicy - wyjaśniał radny Ciechan.
Trzecia interpelacja dotyczyła budowa ulicy Nasiennej, a kolejna budowy lub umocnienia ulicy Stokowej. W zapytaniach radny sugerował możliwość budowy chodnika przy ulicy Gospodarczej oraz Witosa, a także pytał, dlaczego część ulicy Bohaterów Września nie została wyremontowana. Radny na prośbę mieszkanki dociekał także o możliwość odrestaurowania ujęcia wody na terenie Przedmieścia Góry.
Chce św. Jana Pawła, a nie Sienkiewicza
Lech Berezowski przygotował interpelację, która dotyczy rozbieżności pomiędzy nazwą jednej z ulic na mapach Google z nazwą na oznakowaniach.
- Uchwałą Rady Miasta Krasnystaw z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie nadania i zmiany nazw ulic w mieście Krasnystaw, wybudowanej drodze łączącej ul. Kościuszki z ul. Okrzei aż do ulicy Sobieskiego nadano nazwę św. Jana Pawła II. Ulica oznakowana jest tablicami informacyjnymi zgodnie z zapisami w uchwale. Natomiast na mapach Google odcinek drogi od ul. Okrzei do ul. Sobieskiego nosi nazwę ul. Sienkiewicza. Proszę pana burmistrza o wystąpienie do Google w celu wprowadzenia do map właściwej, zgodnej z uchwałą nazwy ulicy - dopomniał się radny Berezowski.
Magdalena Pizoń wystąpiła z interpelacją o utwardzenie nawierzchni na ulicy Zacisze w Krasnymstawie, argumentując, że droga ta może być alternatywą dla drogi Krakowskie Przedmieście.
Radna poprosiła także o informację dotyczącą remontu ulic Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście.
- Mieszkańcy ulicy Piłsudskiego od lat starają się o poprawę nawierzchni ulicy i chodnika. Natomiast ulica Krakowskie Przedmieście nie posiada chodnika i pobocza, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla użytkowników drogi - sugerowała radna.
Kamil Hukiewicz natomiast kolejny raz dopominał się o ulicę Bojarskiego. Radny wnioskował o opracowanie i uwzględnienie dokumentacji projektowej na zmianę organizacji ruchu dla tej drogi.
Radny zadał także zapytanie w sprawie wyścigów samochodowych na miejskich ulicach.
- Z prośbą o interpretację zgłosili się do mnie mieszkańcy m.in. ulicy Okrzei i Kuflowej. Twierdzą, że w porze nocnej odbywają się wyścigi samochodowe i motocyklowe na parkingu obok galerii Panorama. Stwarzają zagrożenie i zakłócają ciszę nocną i spokój mieszkańców. Zwracam się z prośba do policji za pośrednictwem burmistrza o skierowanie w to miejsce patroli w porze nocnej tak, by mieszkańcy czuli się bezpieczni - mówił Kamil Hukiewicz.
Rady zasugerował także, że jeśli jest potrzeba, aby tor wyścigowy powstał na terenie miasta, to warto o tym pomyśleć.
Radny dopomina się o remont ul. Bieleszy
Jako ostatni swoje interpelacje wygłosił przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Marcin Wilkołazki. Radny wnioskował o przeprowadzenie generalnego remontu ulicy Bieleszy na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ułańską do skrzyżowania z ulicą Stokową.
Ulica Bieleszy jest jedną z najtrudniejszych do przejechania ulic w Krasnymstawie. Nie dość, że jest wąska i stroma, a jej nawierzchnia ma liczne ubytki i nierówności, to jeszcze są tam dwa ostre i niebezpieczne zakręty wśród wysokich skarp porośniętych drzewami. W ostatnich latach przy tej ulicy powstały kolejne domy jednorodzinne. Proszę, aby pan burmistrz uzgodnił z obecnym zarządem powiatu krasnostawskiego szczegóły realizacji inwestycji polegającej na wykonaniu dokumentacji technicznej na remont ulicy Bieleszy i zarezerwował przy konstruowaniu budżetu miasta Krasnystaw na rok 2025 niezbędne na udział miasta w tej inwestycji środki - wyjaśnił radny Wilkołazki.
Kolejna interpelacja dotyczyła budowy bloków mieszkalnych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Jak twierdzi radny Krasnystaw jest miastem, gdzie zapotrzebowanie na mieszkania w budynkach wielorodzinnych ciągle jest większe niż możliwości rynku.
- Jaki pomysł na budowę bloków ma obecny burmistrz? Czy można jeszcze zmieniać lokalizację budowy bloków? Czy dysponuje pan analizą ekonomiczną oraz społeczną lub zamierza taką analizę przeprowadzić, aby ocenić, jak szacowana wysokość opłat eksploatacyjnych oraz proponowana lokalizacja wybudowanych budynków zostanie przyjęta przez potencjalnych nabywców, w zależności od miejsca inwestycji? Poza tym proszę o przesłanie kopii dokumentacji dotyczącej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, którą posiada miasto, w tym pełną korespondencję z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Proszę również o jak najszybsze zorganizowanie spotkania radnych z burmistrzem i prezesem Spółki SIM Lubelskie, aby wspólnie przeanalizować obecną sytuację - mówił przewodniczący rady.
Odpowiedzi na zadane przez radnych pytania powinny się pojawić najpóźniej do 5 lipca. Umieszczone zostaną w Biuletynie Informacji Publicznej. Będziemy je śledzić.
Napisz komentarz
Komentarze