Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm. Pomnik zasuwy ma upamiętnić powstanie wodociągów

Przed budynkiem siedziby spółki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Wołyńskiej, ustawiona została zasuwa upamiętniająca powstanie wodociągów w Chełmie. Jest datowana na 1936 rok.
  • Źródło: MPGK w Chełmie
Chełm. Pomnik zasuwy ma upamiętnić powstanie wodociągów

Ja informuje MPGK w Chełmie, dopiero w latach 30. XX wieku Chełm doczekał się budowy pierwszych wodociągów i kanalizacji. Wcześniej mieszkańcy miasta musieli radzić sobie z brakiem dostępu do bieżącej wody i odprowadzania ścieków. Wodę czerpano z 14 studni miejskich, studni przydomowych lub bezpośrednio z rzeki Uherki, a ścieki wylewano do szamb lub na ulice.

MPGK Chełm | fotopolska.eu

Przełomowy moment nastąpił w 1928 roku. Rozpoczęto prace nad projektem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, obejmującej centrum miasta, osiedle Dyrekcji Kolejowej i tereny przeznaczone pod dalszy rozwój. Plan zrealizowano dopiero w 1936 roku. Uroczyście otwarto 16,5-kilometrowy wodociąg, a następnie stację ujęcia wody Trubaków z dwiema studniami głębinowymi (o dobowej wydajności 683 m3).
Wybuch II wojny światowej zatrzymał dalsze inwestycje, a w 1944 roku wycofujący się Niemcy, zniszczyli stację pomp. Na jej odbudowę trzeba było czekać dwa lata. 
Po wojnie, w latach 50., systematycznie rozbudowywano sieć wodociągową. W 1951 roku jej długość wynosiła 18 km, a w 1981 roku - już 145,5 km. W znacznie mniejszym tempie budowano sieć kanalizacji sanitarnej Chełma. Na początku lat 60. długość wodociągów opiewała na tylko16 km.
W 1952 roku powołano Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Chełmie, obejmujące m.in. Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Przedsiębiorstwo to działa do dziś, choć nazwa uległa zmianie na Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK).
W kolejnych latach systematycznie rozbudowywano ujęcia wody i oczyszczalnie ścieków. W latach 90. XX wieku niemal cały teren administracyjny miasta został uzbrojony w sieć wodociągową, a infrastruktura została wyposażona w wodomierze i czujniki awarii sieci.
Istotnym elementem rozwoju miasta stała się również nowoczesna oczyszczalnia ścieków, oddana do użytku w 1996 roku. W latach 2013-2015, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wybudowano praktycznie nową oczyszczalnię, wyposażoną w m.in. moduły suszenia osadu, produkcji biogazu i własnej energii elektrycznej - podaje trochę historii miejska spółka.

MPGK Chełm | Facebook

Dziś Chełm posiada rozbudowaną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, która zapewnia mieszkańcom dostęp do czystej wody i odprowadzanie ścieków. System jest stale modernizowany i rozbudowywany, aby sprostać wyzwaniom XXI wieku. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama