Ja informuje MPGK w Chełmie, dopiero w latach 30. XX wieku Chełm doczekał się budowy pierwszych wodociągów i kanalizacji. Wcześniej mieszkańcy miasta musieli radzić sobie z brakiem dostępu do bieżącej wody i odprowadzania ścieków. Wodę czerpano z 14 studni miejskich, studni przydomowych lub bezpośrednio z rzeki Uherki, a ścieki wylewano do szamb lub na ulice.
Przełomowy moment nastąpił w 1928 roku. Rozpoczęto prace nad projektem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, obejmującej centrum miasta, osiedle Dyrekcji Kolejowej i tereny przeznaczone pod dalszy rozwój. Plan zrealizowano dopiero w 1936 roku. Uroczyście otwarto 16,5-kilometrowy wodociąg, a następnie stację ujęcia wody Trubaków z dwiema studniami głębinowymi (o dobowej wydajności 683 m3).
Wybuch II wojny światowej zatrzymał dalsze inwestycje, a w 1944 roku wycofujący się Niemcy, zniszczyli stację pomp. Na jej odbudowę trzeba było czekać dwa lata.
Po wojnie, w latach 50., systematycznie rozbudowywano sieć wodociągową. W 1951 roku jej długość wynosiła 18 km, a w 1981 roku - już 145,5 km. W znacznie mniejszym tempie budowano sieć kanalizacji sanitarnej Chełma. Na początku lat 60. długość wodociągów opiewała na tylko16 km.
W 1952 roku powołano Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Chełmie, obejmujące m.in. Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Przedsiębiorstwo to działa do dziś, choć nazwa uległa zmianie na Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK).
W kolejnych latach systematycznie rozbudowywano ujęcia wody i oczyszczalnie ścieków. W latach 90. XX wieku niemal cały teren administracyjny miasta został uzbrojony w sieć wodociągową, a infrastruktura została wyposażona w wodomierze i czujniki awarii sieci.
Istotnym elementem rozwoju miasta stała się również nowoczesna oczyszczalnia ścieków, oddana do użytku w 1996 roku. W latach 2013-2015, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wybudowano praktycznie nową oczyszczalnię, wyposażoną w m.in. moduły suszenia osadu, produkcji biogazu i własnej energii elektrycznej - podaje trochę historii miejska spółka.
Dziś Chełm posiada rozbudowaną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, która zapewnia mieszkańcom dostęp do czystej wody i odprowadzanie ścieków. System jest stale modernizowany i rozbudowywany, aby sprostać wyzwaniom XXI wieku.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze