Akt notarialny związany z nabyciem nieruchomości podpisał już nowy wójt Jarosław Walczuk. Pod dokumentem swój podpis złożył również ks. Ryszard Walczyński, administrator parafii pw. św. Mateusza w Rudzie-Hucie oraz skarbnik gminy Małgorzata Głuch.
Proces pozyskiwania obiektu trwał od wielu miesięcy. Uchwałę w sprawie utworzenia lokalnego muzeum radni podjęli w lutym tego roku. W tej chwili teren jest zaniedbany, zakrzaczony, więc jego zagospodarowanie wymaga znacznych nakładów sił i środków. Kościół niszczeje i gmina chciałaby przywrócić mu dawną świetność.
Teraz wydaje się, że wszystko jest już na dobrej drodze, aby tak się właśnie stało. Za kościół i działkę, na której jest posadowiony, gmina nie musiała płacić ani złotówki. Jedynie 58 tys. zł za przyległy teren. Dodatkowa działka jest większa od tej kościelnej i liczy 2,6 ha.
Zabytkowy obiekt będzie pełnił funkcję izby pamięci, w której zostaną umieszczane wszelkie eksponaty historyczne pochodzące z terenu gminy Ruda-Huta.
Warto przypomnieć, że parafia polskokatolicka została tam utworzona w 1930, głównie przez sympatyków i działaczy radykalnego ruchu ludowego. Przyczyną konfliktu z proboszczem rzymskokatolickim była niechęć chłopów do partycypowania w kosztach budowy świątyni w okresie wielkiego kryzysu. Ostatecznie powstał jednak drewniany budynek, który rozebrano w czasie okupacji. W 1947 zakupiono na potrzeby wspólnoty budynek poewangelicki, który przystosowano do potrzeb kultu polskokatolickiego. Kościół stoi nieużytkowany, ponieważ wierni korzystają z pomieszczeń świątyni, która funkcjonuje w Chełmie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze