O wpadce 32-letniej Ukrainki 26 lipca poinformował Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu. Celnicy znaleźli papugę podczas kontroli autokaru wjeżdżającego do Polski.
Nielegalny przewóz przez granicę UE
– Papugę przewoziła jedna z pasażerek, 32-letnia obywatelka Ukrainy. Kobieta nie posiadała odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES, które wymagane są na przewóz przez granicę gatunków objętych ochroną. Papuga została przekazana pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostanie do czasu decyzji sądu – przekazuje Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Przemyśla informują, że mnicha nizinna (Myiopsitta monachus), to papuga objęta ochroną na mocy międzynarodowych przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Od początku roku, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na Podkarpaciu udaremnili 25 przypadków nielegalnego przewozu gatunków objętych ochroną lub wykonanych z nich produktów. Wśród zabezpieczonych ponad 3 tys. okazów były m.in. koralowce, żywe zwierzęta tj. serwal sawannowy, papuga, pijawki lekarskie, spreparowany żbik i myszołów, kości morsa, wyroby ze skór węży oraz tabletki i kremy zawierające pochodne z pijawek i pławikonika japońskiego.
Konwencja Waszyngtońska
Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich produktów np. odzieży, galanterii czy medykamentów, zawierających pochodne z chronionych gatunków reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że ich niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.
Przewóz przez granicę okazów CITES
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze