Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Chełm. Wpłynęły uwagi w sprawie budowy spalarni. Jaka będzie ostateczna decyzja?

Do 21 sierpnia zainteresowani mogli zgłaszać swoje uwagi i wnioski związane ze środowiskowymi uwarunkowaniami budowy spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych, którą firma Emka S.A chce wybudować przy ulicy Towarowej w Chełmie. Mieszkańcy czekali niemal do ostatniej chwili, lecz finalnie do miejskiego urzędu wpłynęło aż 128 wniosków.
Chełm. Wpłynęły uwagi w sprawie budowy spalarni. Jaka będzie ostateczna decyzja?
Chodzi o teren po Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych.

Mieszkańcy mieli miesiąc na składanie swoich uwag, co do ewentualnego powstania zakładu do odzysku energii z odpadów, jednak do wtorku (13 sierpnia) wpłynął tylko jeden wniosek. Sytuacja zmieniła się diametralnie w ostatnim tygodniu.

Radni KO przeciwko spalarni

Głównym inicjatorem protestów jest komitet społeczny "Aglomeracja Chełm przeciw spalarni".  Jednym z przedstawicieli komitetu jest radny miejski Łukasz Krzywicki. Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej, do którego należy Krzywicki, złożył obszerny dokument ze swoimi uwagami i wnioskami. 

W piśmie tym radni podnoszą między innymi kwestię niezgodności planowanej inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Zaznaczają także, że lokalizacja spalarni w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

"Mając na uwadze powyższe uwagi i wnioski, my, Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Chełm, zwracamy się do Pana Prezydenta o podjęcie decyzji odmownej w sprawie wydania zgody na budowę Zakładu do odzysku energii z odpadów medycznych i weterynaryjnych na działkach 34/6, 35/6 i 36/9 w m. Chełm przy ul. Towarowej 7. Nadrzędnym celem wszelkich działań władz miasta powinno być zapewnienie jak najlepszej jakości życia mieszkańców oraz ochrona ich zdrowia i środowiska naturalnego. Chcemy również podkreślić, że przeciwko planowanej inwestycji protestowało szerokie grono mieszkańców miasta Chełm, co znalazło wyraz w zgromadzeniu blisko 7000 podpisów pod petycją przeciwko budowie spalarni. Taki jednoznaczny sprzeciw społeczny dodatkowo potwierdza, jak poważne obawy budzi ta inwestycja wśród lokalnej społeczności" - czytamy w dokumencie.

Co dalej?

Do tej pory uwarunkowania dla działalności zakładu uzgodniły Wody Polskie oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.
RDOŚ wskazuje, że źródłami emisji zanieczyszczeń do atmosfery na terenie zakładu już w fazie eksploatacji będzie m.in. spalanie odpadów w instalacji, spalanie oleju opałowego/gazu ziemnego w palnikach pomocniczych, czy ruch pojazdów ciężarowych i osobowych na terenie zakładu. Zaś w wytycznych dla firmy Emka S.A. znalazł się również zapis dotyczący czasu emisji gazów i pyłów do powietrza, który nie może przekraczać 60 godzin w roku kalendarzowym, licząc od początku roku. W wyjaśnieniach inwestora znalazło się też szereg rozwiązań, które mają ograniczyć niekorzystne oddziaływanie zakładu. 

 - Nasze zakłady są wysoko specjalistyczne, o wysoko zaawansowanej technologii. Z pełnym monitoringiem procesu od momentu wjechania odpadów na teren nieruchomości, po moment ich termicznego przekształcenia i moment filtracji tego, co wychodzi z komina - tłumaczył niejednokrotnie prezes Krzysztof Rdest.

Przypomnijmy, że inwestor rozpoczął starania o pozwolenia na budowę spalarni w Chełmie wiosną 2023 roku. Tymczasem, w połowie czerwca o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w sprawie decyzji środowiskowych na prawach strony, zaczęło ubiegać się Stowarzyszenie Lokalna Akcja na Rzecz Ziemi Chełmskiej "LAŚ". Biorąc pod uwagę jego ekologiczne działania statutowe, w magistracie zdecydowano o przyjęciu wniosku stowarzyszenia.

Po rozpatrzeniu wniosków i uwag złożonych przez mieszkańców, przyjdzie czas na podjęcie decyzji przez organ (Prezydenta Miasta Chełm, lub osobę występującą w jego imieniu) o zgodzie lub jej braku na budowę instalacji, jaką Emka S.A. chce sfinalizować w Chełmie. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama